Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Do štátneho rozpočtu by mala eKasa priniesť desiatky miliónov eur ročne, tvrdí finančná správa
BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) - Povinné pripájanie elektronických pokladníc na informačné systémy finančnej správy má priniesť do štátnej kasy desiatky miliónov eur ročne.
Podľa predpokladov finančnej správy totiž v budúcom roku výnosy zo zavedenia tzv. eKasy dosiahnu 72,3 mil. eur, o rok neskôr to má byť 117,9 mil. eur a následne každý ďalší rok zhruba 122 mil. eur.
Postupné zavádzanie projektu do praxe
Štát si totiž od zavedenie eKasy sľubuje zníženie daňovej medzery na dani z pridanej hodnoty v sektoroch hotelov, reštaurácií a kaviarní a v sektore maloobchodu a služieb o 15 %. Suma daňovej medzery na DPH v týchto sektoroch pritom v roku 2014 dosahovala až 491 mil. eur.
Odporúčame:
Podnikatelia zrejme napoja pokladne na finančnú správu, ministerstvo chce obmedziť daňové úniky
Návrh rezortu financií, ktorý je aktuálne v pripomienkovom konaní, pritom predpokladá postupné zavádzanie projektu do praxe. V prvej etape by sa podľa návrhu mali v apríli budúceho roka pripojiť na servery finančnej správy elektronické pokladnice v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach a na čerpacích staniciach. V druhej etape v júli 2019 by sa mali pripojiť elektronické pokladnice v maloobchode, službách a ostatných sektoroch.
Finančná správa však už postupne rozširuje informácie o tomto projektu a vytvorila k nemu samostatnú podstránku na svojom portáli. Uvádza tu informácie o tom, čo eKasa je, ako bude tento projekt fungovať v praxi, koho sa bude týkať.
Online napojenie všetkých pokladníc
„Cieľom je ponúknuť podnikateľom, ale aj občanom, dostatok informácií o celom projekte na jednom mieste. Súčasťou zverejnených informácií je aj popis integračného rozhrania systému, na základe ktorého môžu výrobcovia on-line registračných pokladníc pripravovať úpravy softvérov pre účely integrácie na systém eKasa,“ informuje finančná správa.
Odporúčame:
Na Slovensku vznikne aplikácia, ktorá turistom zjednoduší vrátenie DPH a motivuje ich viac míňať
Projekt eKasa predstavuje online napojenie všetkých pokladníc na finančnú správu. V praxi to bude znamenať, že o každom nákupe či transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku eKasa.
Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Návrh navyše počíta s liberalizáciou v oblasti koncových zariadení a na vydávanie bločkov tak môže slúžiť nielen pokladnica, ale napríklad aj mobil, či tablet.
Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, eKasa, Finančná správa SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Do štátneho rozpočtu by mala eKasa priniesť desiatky miliónov eur ročne, tvrdí finančná správa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kolobežkárka sa zrazila s autom pri Rimavskej Sobote, do nemocnice ju odvážal vrtuľník – FOTO
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Raši rokoval s egyptským veľvyslancom o aktuálnej bezpečnostnej situácii na Blízkom východe – FOTO