Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

Do prevencie ohrozených skupín smeruje na Slovensku z hazardu iba zlomok výťažkov

 Webnoviny  29. október 2021  77
Do prevencie ohrozených skupín smeruje na Slovensku z hazardu iba zlomok výťažkov

29.10.2021 (Webnoviny.sk) - Použitie príjmov z hazardných hier nie je na Slovensku účelovo viazané a aj preto iba zlomok z nich smeruje do aktívnej prevencie a ochrany ohrozených skupín.

To je jedno zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorý v štátnej lotériovej spoločnosti Tipos a na Ministerstve financií SR preveroval transparentnosť rozdeľovania odvodov prevádzkovateľov hazardných hier.

Medzera v legislatíve


V rokoch 2018 až 2020 išlo z bezmála 690 miliónov eur cielene vybraných z hazardu na všeobecne prospešné účely iba 17,5 percenta, teda 120 miliónov eur. Drvivá väčšina zdrojov smerovala výlučne do podpory športu.

Kontrolóri poukazujú na legislatívnu medzeru, pretože príjmy z hazardných hier nie sú v plnom rozsahu viazané na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb kompenzujúcich vytvárané riziká. Príkladom pre Slovensko by mohli byť krajiny ako Francúzsko, Španielsko či Švédsko, v ktorých je vytvorený účelový fond.

Peniaze nie sú viazané na preventívne aktivity


V ňom sa kumulujú peniaze z hazardných hier a následne sa všetky financie účelovo poskytujú do segmentov verejného života, ktoré pomáhajú k minimalizovaniu dopadov hazardu.

„Na Slovensku síce zdaňujeme hazard a vďaka tomu tečú peniaze do verejných rozpočtov, ich použitie však nie je výlučne viazané na preventívne aktivity. Len dve eurá z desiatich vraciame do podpory športu, ale všetky ostatné preventívne projekty súvisiace so zdravím či vzdelávaním sú mimo cielenej podpory. Prostriedky končia vo všeobecnej príjmovej časti rozpočtu štátu a miestnych samospráv,“ objasnil podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Viac k témam: Hazard, Hazardné hry, Prevencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Do prevencie ohrozených skupín smeruje na Slovensku z hazardu iba zlomok výťažkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.