Streda, 12. máj 2021
Zamračené  10,3 °C
Mimoriadne správy

Členské štáty Únie môžu pomáhať podnikom zasiahnutým koronakrízou dlhšie, rozhodla eurokomisia

 Webnoviny  14. október 2020  73
Členské štáty Únie môžu pomáhať podnikom zasiahnutým koronakrízou dlhšie, rozhodla eurokomisia

14.10.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) sa rozhodla predĺžiť platnosť a rozšíriť rozsah pôsobnosti dočasného rámca štátnej pomoci prijatého 19. marca 2020 na podporu hospodárstva v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Platnosť všetkých oddielov sa predlžuje o šesť mesiacov do 30. júna 2021 s výnimkou platnosti oddielu na umožnenie rekapitalizačnej podpory, ktorá sa predlžuje o tri mesiace do 30. septembra 2021.

Zavádza sa nové opatrenie


Cieľom je umožniť členským štátom podporiť podniky počas krízy spôsobenej koronavírusom, hlavne tam, kde ešte potreba či schopnosť pomoci z dočasného rámca nebola úplne využitá. Informovalo o tom v utorok v tlačovej správe Zastúpenie EK v SR.

Zmenou dočasného rámca sa zavádza aj nové opatrenie, aby členské štáty mohli podporovať podniky, ktoré v dôsledku pandémie koronavírusu čelia poklesu obratu počas oprávneného obdobia aspoň o 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

Bude to príspevok k časti fixných nákladov príjemcov, ktoré nie sú pokryté ich príjmami, a to do maximálnej výšky 3 milióny eur na podnik.

Vážne narušené hospodárstvo


"Cieľom podpory týchto podnikov formou dočasného príspevku na časť ich nákladov je vyhnúť sa zhoršovaniu stavu ich kapitálu, udržať ich podnikateľské činnosti a poskytnúť pevné základy na ich zotavenie. Umožní sa tak cielenejšia pomoc podnikom, ktoré ju preukázateľne potrebujú," konštatuje sa v tlačovej správe.

EK prijala nový dočasný rámec štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súvislosti s koronavírusom 19. marca 2020, odkedy bol niekoľkokrát prispôsobený aktuálnej situácii.

V dočasnom rámci sa uznáva, že celé hospodárstvo je vážne narušené. Členským štátom umožňuje využívať na podporu hospodárstva úplnú flexibilitu v zmysle pravidiel štátnej pomoci.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, štátna pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty Únie môžu pomáhať podnikom zasiahnutým koronakrízou dlhšie, rozhodla eurokomisia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.