Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Čínsky vicepremiér Liou Che bude v USA rokovať v snahe zlepšiť vzťahy v oblasti obchodu
WASHINGTON 24. marca (WebNoviny.sk) - Čínska delegácia, ktorú povedie vicepremiér Liou Che, navštívi USA začiatkom budúceho mesiaca po tom, ako americkí predstavitelia budú rokovať v Číne v snahe o zlepšenie vzťahov v obchodnej oblasti. Potvrdil to v sobotu Biely dom.
Dosiahnutie čiastočného pokroku
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že prezident Donald Trump na budúci týždeň do Pekingu posiela splnomocnenca USA pre obchod Roberta Lighthizera a ministra financií Stevena Mnuchina.
V delegácii bude aj zástupca splnomocnenca USA pre obchod Jeffrey Gerrish a ďalší vysokopostavení predstavitelia americkej administratívy.
Podpredseda čínskej vlády Liou Che a ďalší predstavitelia Číny sa so zástupcami USA stretnú ma rokovaniach vo Washingtone od 3. apríla, informovala hovorkyňa Bieleho domu. Naplánované rozhovory naznačujú, že obe strany veria v dosiahnutie aspoň čiastočného pokroku. Prezident USA Donald Trump vo štvrtok povedal, že "rokovania s Čínou prebiehajú veľmi dobre".
Uvalenie ciel pri nedodržaní podmienok zmluvy
Podľa predstaviteľov podnikateľských organizácií hlavným sporným bodom vyjednávaní je to, aký typ mechanizmu vynucovania sa do dohody zahrnie.
Trumpova administratíva podľa nich chce mať možnosť uvaliť clá na čínske tovary, ak Peking nebude dodržiavať podmienky zmluvy. USA zároveň chcú, aby Čína sľúbila, že nebude voči takýmto clám prijímať odvetné opatrenia.
Viac k témam: clá USA, clo
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky vicepremiér Liou Che bude v USA rokovať v snahe zlepšiť vzťahy v oblasti obchodu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Situácia na Blízkom východe ukazuje, aké dôležité je mať cestovné poistenie aj na skutočne mimoriadne udalosti