Štvrtok, 6. máj 2021
Oblačno  5,7 °C
Mimoriadne správy

Čína kritizuje zámer USA zaradiť na čierny zoznam najväčšieho čínskeho výrobcu čipov

 Webnoviny   7. september 2020  110
Čína kritizuje zámer USA zaradiť na čierny zoznam najväčšieho čínskeho výrobcu čipov

7.9.2020 (Webnoviny.sk) - Čína kritizovala vládu USA pre potenciálne reštrikcie pri predaji amerických komponentov pre čínsku spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), ktorá je najväčším čínskym výrobcom čipov.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok Washington obvinil z "bezohľadnej hegemónie" a dodal, že Peking "rozhodne odmieta" takéto kroky.

Ťažší prístup k americkým komponentom


"Je to nielen porušenie pravidiel medzinárodného obchodu, globálneho priemyselného reťazca, dodávateľského reťazca a reťazca tvorby hodnôt, ale tiež to poškodzuje národné záujmy a obraz samotných USA," uviedol hovorca. Informuje o tom portál cnbc.com.

Americké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že uvažuje o zaradení SMIC na takzvaný čierny zoznam ministerstva obchodu, čo tejto firme sťaží získavanie komponentov produkovaných v USA.

Akcie klesli skoro o štvrtinu


Administratíva prezidenta Donalda Trumpa má údajne obavy, že spoločnosť SMIC pomáha čínskej armáde.

SMIC to poprela a označila takéto tvrdenia za "nepravdivé vyhlásenia a falošné obvinenia". Hodnota akcií SMIC v pondelok na hongkonskej burze oslabila o viac ako 23 percent.

Viac k témam: čierny zoznam, čipy
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína kritizuje zámer USA zaradiť na čierny zoznam najväčšieho čínskeho výrobcu čipov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.