Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Čína a ďalších štrnásť krajín podpísali celosvetovo najväčšiu dohodu o voľnom obchode

 Webnoviny  15. november 2020  69
Čína a ďalších štrnásť krajín podpísali celosvetovo najväčšiu dohodu o voľnom obchode

15.11.2020 (Webnoviny.sk) - Čína a ďalších štrnásť krajín ázjisko-pacifického regiónu v nedeľu podpísali celosvetovo najväčšiu dohodu o voľnom obchode. Podpisu vo vietnamskej metropole Hanoj predchádzalo osem rokov náročných vyjednávaní.

Dohoda známa pod označením RCEP (regionálne komlexné ekonomické partnerstvo) pokrýva zhruba jednu tretinu svetovej ekonomiky.

Dohoda znižuje clá a zavádza spoločné obchodné pravidlá. Pokrýva obchod, služby, investície, informačné technológie, telekomunikácie aj ochranu duševného vlastníctva.

Účastníkmi dohody je Čína a desať členov Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Vietnam, Singapur Indonézia, Malajzia, Thajsko, Filipíny, Mjanmarsko, Brunej, Laos a Kambodža. Pripojili sa aj Austrália, Južná Kórea, Japonsko a Nový Zéland.

Viac k témam: dohoda o voľnom obchode
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína a ďalších štrnásť krajín podpísali celosvetovo najväčšiu dohodu o voľnom obchode © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.