Nedeľa, 9. máj 2021
Zamračené  6,6 °C
Mimoriadne správy

Český rozpočet so schodkom vyše tristo miliárd korún schválili po splnení podmienky komunistov

 Webnoviny  18. december 2020  60
Český rozpočet so schodkom vyše tristo miliárd korún schválili po splnení podmienky komunistov

18.12.2020 (Webnoviny.sk) - Českí poslanci v piatok schválili štátny rozpočet na budúci rok so schodkom 320 miliárd českých korún. Vláde pomohli komunisti, ktorí presadili odobratie 10 miliárd korún armáde a presun tejto sumy do rozpočtovej rezervy.

Podľa českého premiéra Andreja Babiša je však presun financií do rozpočtovej rezervy iba dočasný a vláda ich podľa neho začiatkom budúceho roku armáde vráti. Informuje o tom portál idnes.cz.

Prezident Zeman rozpočet podpíše


Keďže české vládne strany podľa spravodajského portálu uznali, že bez podpory komunistov nebudú mať väčšinu, podriadili sa ich podmienke.

Ak by sa rozpočet neschválil, krajina by hospodárila v rozpočtovom provizóriu a nemohli by sa napríklad zvýšiť platy učiteľov, poznamenal portál idnes.cz.

Český prezident Miloš Zeman podľa jeho hovorcu Jiřího Ovčáčka rozpočet podpíše.

Verejné investície sú teraz dôležité


Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda pre agentúru SITA uviedol, že rozpočtové provizórium by obmedzilo prísun z európskych fondov a to v čase, keď sú verejné investície pre výkon ekonomiky dôležitejšie ako inokedy, pretože súkromné investície sú ochromené pre neistotu súvisiacu s pandémiou koronavírusu.

Schválenie rozpočtu podľa neho možno z tohto hľadiska hodnotiť pozitívne, pretože znižuje neistotu v ekonomike.

Viac k témam: štátny rozpočet, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk - Český rozpočet so schodkom vyše tristo miliárd korún schválili po splnení podmienky komunistov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.