Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Česko má zaplatiť 85 miliónov korún, dôvodom sú chyby v dotáciách a Babišov konflikt záujmov

 Webnoviny  13. jún 2022  44
Česko má zaplatiť 85 miliónov korún, dôvodom sú chyby v dotáciách a Babišov konflikt záujmov

13.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v piatok vystavila Českej republike pokutu za nesprávne využité dotácie v poľnohospodárstve. Pre chyby v ich udeľovaní vylúčila EK časť výdavkov v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Celkovo ide až o 85 miliónov českých korún. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Časť z tohto postihu tvorí i pokuta za projekt expremiéra Andreja Babiša. „Súčasťou vylúčených výdavkov je poskytnutá dotácia na projekt vyšetrovaný z dôvodu konfliktu záujmov,“ konštatovala hovorkyňa českého Štátneho poľnohospodárskeho investičného fondu (SZIF) Luďka Raimondová. Pokuta za Babišov projekt predstavuje 1,1 milióna korún.

Babišov konflikt záujmov odhalil audit z roku 2019, ktorého záverečnú správu dostali české úrady až tento rok v marci. SZIF už v súvislosti s auditom pozastavil projekty dcérskych spoločností Agrofertu za takmer pol miliardy korún. Z toho zhruba 200 miliónov malo prísť z príspevkov EK.

SZIF v súčasnosti spracováva možné metódy ďalšieho postupu, ktorými by sa Česko mohlo proti postihom brániť. Konkrétne postupy však fond neuviedol. Česká republika má dvojmesačnú lehotu, počas ktorej môže podať žalobu na neplatnosť rozhodnutia EK.

Európsky poľnohospodársky fond podľa TN.cz pozastavil príspevky okrem Českej republiky aj ďalším krajinám. O časť financovania z únie by malo prísť napríklad aj Francúzsko, Bulharsko, Španielsko, Nemecko, Írsko, Slovensko, Maďarsko, Portugalsko alebo Grécko.

(1 EUR = 24,724 CZK)

Viac k témam: Investičný fond, Poľnohospodárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Česko má zaplatiť 85 miliónov korún, dôvodom sú chyby v dotáciách a Babišov konflikt záujmov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.