Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

Bulhari protestujú proti zavedeniu povinných COVID pasov, návštevnosť reštaurácií klesla až o 80 percent

 Webnoviny  29. október 2021  94
Bulhari protestujú proti zavedeniu povinných COVID pasov, návštevnosť reštaurácií klesla až o 80 percent

29.10.2021 (Webnoviny.sk) - Tisíce majiteľov reštaurácií, kuchárov, čašníkov a barmanov počas štvrtkových demonštrácií po celom Bulharsku protestovali proti rozhodnutiu tamojšej vlády zaviesť povinné COVID pasy pre všetky osoby, ktoré chcú vstúpiť do interiérových prevádzok.

Protesty zorganizovali združenia poskytovateľov reštauračných a pohostinských služieb, pričom spomenuté COVID pasy označili za „neadekvátne“ a „diskriminačné“.

Najnižšia zaočkovanosť v EÚ


Počas protestov tvrdili, že v priebehu prvých dvoch dní po zavedení tohto opatrenia klesla návštevnosť gastroprevádzok na celoštátnej úrovni o 80 percent. Kritici tvrdia, že vláda zaviedla túto požiadavku príliš rýchlo a ľudia nemali čas sa na ňu pripraviť.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Bulharsko čelí prudkému nárastu prípadov ochorenia COVID-19, pričom má najnižšiu zaočkovanosť v celej Európskej únii. Počas ostatných dvoch týždňov malo Bulharsko najvyššiu úmrtnosť na koronavírus v EÚ, pričom až 94 percent týchto úmrtí tvorili nezaočkovaní ľudia.

Ekonomické problémy sa prehĺbia


Zdravotnícki predstavitelia pripisujú nárast infekcií práve nedôvere obyvateľstva voči očkovaniu. Úplne zaočkovaný je približne iba každý štvrtý občan Bulharska.

Napriek tomu demonštranti tvrdili, že zavedenie COVID pasov nezníži počet nakazených, ale iba prehĺbi ekonomické problémy. Žiadajú, aby podmienkou na vystavenie takého preukazu mohol byť i priaznivý výsledok testov na prítomnosť protilátok, a zároveň chcú, aby vláda ponúkala bezplatné testy.

Viac k témam: COVID pas, Demonštrácie, Gastro sektor, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Bulhari protestujú proti zavedeniu povinných COVID pasov, návštevnosť reštaurácií klesla až o 80 percent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.