Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Británia hrozí aktiváciou sporného článku brexitovej dohody, mier v Severnom Írsku je naštrbený

 Webnoviny   4. október 2021  101
Británia hrozí aktiváciou sporného článku brexitovej dohody, mier v Severnom Írsku je naštrbený

4.10.2021 (Webnoviny.sk) - Britský minister pre brexit David Frost v pondelok pohrozil, že aktivuje sporný článok dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ), ktorá obom stranám za určitých okolností umožňuje pozastaviť jej platnosť.

Brexitová dohoda podľa neho v súčasnej podobe ohrozuje mier v Severnom Írsku a spôsobuje „nestabilitu a rozvrat“. Pokiaľ sa dohoda zásadným spôsobom nezmení, Británia aktivuje článok 16 dohody, povedal minister.

Nevedia sa dohodnúť


Británia sa s EÚ nevie zhodnúť v otázke kontroly tovarov, ktoré prichádzajú do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva. Dohoda o brexite predpokladá, že časť obchodnej výmeny medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva musí podliehať colným kontrolám.

Cieľom takzvaného severoírskeho protokolu je zabrániť situácii, keď by tovary z Británie vstupovali na spoločný trh EÚ bez preclenia, a zároveň garantovať pokračovanie otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako súčasťou európskeho spoločenstva.

Riešenie v rámci protokolu


Londýn považuje kontroly tovarov na hranici za obťažujúce a chce zmeniť príslušné časti brexitovej dohody, EÚ však jej opätovné prerokovanie odmieta.

Po opakovanom odložení colných kontrol začala únia v marci proti Londýnu právne konanie, ktoré potom koncom júla pozastavila. Minulý mesiac komisia uviedla, že má záujem o dohodu, akékoľvek riešenie však musí byť „v rámci protokolu“.

Viac k témam: Brexit, Obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Británia hrozí aktiváciou sporného článku brexitovej dohody, mier v Severnom Írsku je naštrbený © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.