Streda, 12. máj 2021
Zamračené  10,3 °C
Mimoriadne správy

Biden v Bielom dome môže stimulovať globálnu ekonomiku, ale napätia rýchlo neskončia

 Webnoviny  10. november 2020  63
Biden v Bielom dome môže stimulovať globálnu ekonomiku, ale napätia rýchlo neskončia

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Zvolenie Joea Bidena za nového amerického prezidenta môže stimulovať globálnu ekonomiku. Uviedol to v pondelok prezident nemeckého Inštitútu pre svetové hospodárstvo (IfW) Gabriel Felbermayr.

Koalície s inými krajinami


Od Bidena totiž možno očakávať väčšiu predvídateľnosť a ochotu spolupracovať s inými krajinami. Nádeje na rýchle ukončenia aktuálnych sporov v medzinárodnom obchode ale ekonóm schladil.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA


„Od Bidena možno očakávať menej unilateralizmu a väčšiu pripravenosť vytvárať koalície s inými krajinami... To vytvára predvídateľnosť, znižuje sa neistota a to podporuje svetovú hospodársku prosperitu,“ uviedol Felbermayr pre rakúsku agentúru APA.

Šanca na urovnanie sporu Boeing - Airbus


Netreba si ale sľubovať, že s Bidenovým nástupom rýchlo skončia napätia v obchodnej politike, alebo že príde komplexná dohoda o voľnom obchode s EÚ, upozornil ekonóm. V prípade dlhoročných sporov o subvencie výrobcom lietadiel Boeing a Airbus ale ekonóm vidí „reálnu šancu“ na ich urovnanie.

Nemecký priemysel, pre ktorý sú USA kľúčovým exportným trhom, môže z Bidenovho víťazstva celkovo profitovať, myslí si ekonóm. Ak sa budúcej vláde vo Washingtone podarí zmierniť sociálne nerovnosti, zmenší sa aj polarizácia a spoločenské konflikty.

„To by mohlo dlhodobo posilniť dynamiku rastu a tým aj spotrebu a dopyt po európskych prémiových produktoch,“ vysvetlil Felbermayr.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v USA (fotografie)

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Biden v Bielom dome môže stimulovať globálnu ekonomiku, ale napätia rýchlo neskončia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.