Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

Až tretina podnikateľov robí vo svojich faktúrach chyby, zaplatiť za ne môžu aj pokutou

 Webnoviny  29. máj 2021  51
Až tretina podnikateľov robí vo svojich faktúrach chyby, zaplatiť za ne môžu aj pokutou

29.5.2021 (Webnoviny.sk) - Na konci vlaňajška na Slovensku oficiálne podnikalo 339-tisíc živnostníkov. Podľa štatistík firiem, ktoré ponúkajú inteligentné účtovné aplikácie a nástroje, až tri štvrtiny z týchto podnikateľov využíva nejakú formu elektronickej fakturácie a účtovníctva.

Väčšinou ide o faktúry vystavené priamo vo webovej aplikácii. Pri ručne vytváraných faktúrach robia podnikatelia chyby, ktoré sa objavujú zhruba v tretine prípadov. Informovala o tom spoločnosť Solitea. Ako pokračoval produktový manažér služby iDoklad od firmy Solitea Ján Kriváň, nepríjemnosti na finančnej správe, v horšom prípade peňažnú sankciu, môže spôsobiť napríklad aj zlé číslovanie faktúr.

Častou chybou na vystavenej faktúre býva podľa neho aj nesprávne označenie dodávateľa a odberateľa. Pomerne bežným nedostatkom vystavených faktúr býva aj nekonkrétny popis fakturovanej služby alebo tovaru. Dôležité je postrážiť si správnosť dátumov či adresu.

Živnostníci majú povinnosť uchovávať vystavené faktúry v závislosti od okolností až 10 rokov, a to pre prípad daňovej kontroly. Ide o dlhú dobu, počas ktorej musíte zálohovať účtovné dáta na počítači či externom disku a myslieť na ich prenos pri obmene hardvéru alebo archivovať vytlačené doklady v zakladačoch.

Viac k témam: chyby, papierová faktúra, podnikatelia, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Až tretina podnikateľov robí vo svojich faktúrach chyby, zaplatiť za ne môžu aj pokutou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.