Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Audit v SND dopadol katastrofálne, bývalý riaditeľ nadelil štedré odmeny i dvojnásobné platy

 Webnoviny   7. december 2020  59
Audit v SND dopadol katastrofálne, bývalý riaditeľ nadelil štedré odmeny i dvojnásobné platy

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vnútorný audit Ministerstva kultúry SR (MK SR) v Slovenskom národnom divadle (SND) ukázal, že odmeny sa vyplácali nad rámec rozpočtu a objavili sa aj ďalšie nezrovnalosti v účtovníctve. O audite v tlačovej správe informovala vedúca Oddelenia komunikácie a protokolu MK SR Tatiana Majerská.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na pondelkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedla, že pre SND audit dopadol nepriaznivo. Doplnila, že v závere auditu sú pre SND odporúčania na nápravu a že na ťahu je momentálne divadlo. Na miesto nového riaditeľa SND je momentálne vypísané výberové konanie.

Odmeny nad rámec rozpočtu


Ako priblížila Majerská, napriek výrazne obmedzenej divadelnej sezóne vyplácalo SND osobné príplatky a odmeny vo vyššej miere, ako tomu bolo počas predchádzajúcich plnohodnotných sezón.

„K 30.6. 2020 vyplatilo SND príplatky k mzdám vo výške 133 percent rozpočtu a odmeny dokonca vo výške až 177 percent rozpočtu,“ spresnila.

Dodala, že audit vo februári 2020 odokryl neoprávnené valorizovanie všetkých platov zamestnancov SND o desať percent, ktoré vykonal poverený generálny riaditeľ Peter Kováč. Milanová po vláde konštatovala, že vedenie SND vyplatilo na platy 1,6 milióna eur, ktoré však neboli finančne kryté.

Porušenie interných pravidiel


Majerská v správe napísala, že pre SND bolo v roku 2020 vyčlenených 18, 5 milióna eur, ktoré boli úpravami štátneho príspevku zvýšené na 21,5 milióna eur. Zároveň v čase prvej vlny pandémie MK SR prispelo divadlu sumou 1,5 milióna eur na vykrytie strát.

Auditom sa odhalilo aj to, že SND v niektorých prípadoch vyplácalo svojich zamestnancov za tú istú prácu dvakrát. Najprv ako interných pracovníkov a potom cez externé firmy, ktorých boli štatutármi. Avšak títo zamestnanci nemali povolenie od vedenia SND na podnikanie.

Ďalším odhaleným problémom bolo systematické vyplácanie honorárov za komparz interným zamestnancom. Tí sa ho však zúčastnili v rámci pracovného času. Tento problém je porušením interných pravidiel samotného divadla.

Viac k témam: audit, peniaze
Zdroj: Webnoviny.sk - Audit v SND dopadol katastrofálne, bývalý riaditeľ nadelil štedré odmeny i dvojnásobné platy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.