Piatok, 7. máj 2021
Zamračené  8,5 °C
Mimoriadne správy

Apple vo svojej aplikácii Mapy znázorňuje Kosovo ako súčasť Srbska, ministerka žiada nápravu

 Webnoviny  27. júl 2020  109
Apple vo svojej aplikácii Mapy znázorňuje Kosovo ako súčasť Srbska, ministerka žiada nápravu

27.7.2020 (Webnoviny.sk) - Kosovská ministerka zahraničných vecí požiadala spoločnosť Apple, aby správne vyznačila hranice krajiny vo svojej službe Mapy.

Meliza Haradinaj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v nedeľu napísala, že generálnemu riaditeľovi spoločnosti Timovi Cookovi poslala list, v ktorom ho žiada, "aby okamžite vykonal kroky a v službe Mapy správne vyznačili medzinárodne uznanú hranicu Kosova".

Krajinu v aplikácii znázorňujú ako súčasť Srbska, čo je podľa političky v "priamom rozpore s politickou a právnou realitou". Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú uznalo približne sto krajín, Srbsko však nie.

"Pre našich občanov, ktorí počas boja o našu nezávislosť utrpeli obrovské straty, je to veľká rana. Vnímame to tiež ako urážku nášho štátu," vyjadrila sa ministerka a dodala, že iné digitálne služby, ako napríklad LinkedIn, Twitter, Facebook či Spotify vnímajú Kosovo ako suverénny štát.

Firma Apple sa ku kauze zatiaľ nevyjadrila.

Viac k témam: štátne hranice
Zdroj: Webnoviny.sk - Apple vo svojej aplikácii Mapy znázorňuje Kosovo ako súčasť Srbska, ministerka žiada nápravu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.