Piatok, 13. december 2019
Oblačno  -1,7 °C
Mimoriadne správy

Američania zle vypočítali clá a Čína môže odpovedať vlastnými, tvrdí Svetová obchodná organizácia

 Webnoviny  17. júl 2019  57
Američania zle vypočítali clá a Čína môže odpovedať vlastnými, tvrdí Svetová obchodná organizácia

17.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americkú administratívu nahnevalo rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorým dala len čiastočne za pravdu Washingtonu v obchodnom spore s Pekingom, ktorý vznikol ešte v roku 2007.

WTO súhlasila s USA, že Čína dovolila štátnym podnikom, aby subvencovali firmy poskytovaním komponentov za neférovo nízke ceny. WTO však uviedla, že USA nesprávne vypočítali clá uvalené na Čínu za tieto subvencie. Ak USA clá opätovne neprepočítajú, Čína môže odpovedať svojimi vlastnými clami.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod vyhlásil, že rozhodnutie "podkopáva pravidlá WTO a znižuje ich efektivitu pri neutralizovaní subvencií zo strany čínskych štátnych podnikov, ktoré poškodzujú amerických pracujúcich a firmy a deformujú trhy vo svete".

Spor v otázke subvencií z roku 2007 nesúvisí s clami, ktoré americká administratíva uvalila na čínske tovary za 250 mld. USD na základe obvinení, že Čína využíva bezohľadnú taktiku vrátane otvorených krádeží obchodných tajomstiev.

(1 EUR = 1,1223 USD)

Viac k témam: Čína, clá USA, Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania zle vypočítali clá a Čína môže odpovedať vlastnými, tvrdí Svetová obchodná organizácia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.