- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Svet podnikania je neistý a tak nie každá spoločnosť dopadne tak, ako by si to jej zakladateľ, či zakladatelia predstavovali. Je však rozdiel, či koniec spoločnosti budú sprevádzať súdne spory, alebo svoju činnosť ukončí „krajšie“.
Súdom je lepšie sa vyhnúť, napríklad aj likvidáciou
Keď už sú za vami časy, keď ste spoločnosť rozširovali, kupovali nové sedačky do vozíkov alebo vybavenie kancelárií a chcete fungovanie spoločnosti ukončiť bez súdnych ťahaníc so spoločníkmi, či akcionármi, možnosťou mimosúdneho vyrovnania je aj likvidácia spoločnosti. Ako takýto proces prebieha?
Keby to máme zhrnúť, tak počas likvidácie spoločnosti sa najskôr zistí všetok majetok spoločnosti, potom sa veriteľom uhradia všetky záväzky a následne sa takýto likvidačný zostatok rozdelí medzi spomínaných spoločníkov, respektíve akcionárov. Podmienkou ale je, aby spoločnosť disponovala majetkom dostatočným na to, aby z neho bolo možné v plnej výške vysporiadať všetky záväzky.
Najskôr veritelia, potom spoločníci
Počas likvidácie spoločnosti v jej mene už nekoná konateľ, ale novo vymenovaný likvidátor, prípadne viacero likvidátorov. Avšak likvidátor nemusí byť treťou osobou, takže sa ním môže stať aj konateľ. Likvidátor môže robiť len úkony, ktoré smerujú k likvidácii spoločnosti.
Prvým krokom likvidátora je vytvoriť zoznamy majetku spoločnosti a pohľadávok a to do 45 dní. Veritelia môžu prihlasovať svoje pohľadávky. A ako už bolo povedané až po upokojení nárokov všetkých známych veriteľov môže likvidátor zostávajúci majetok spoločnosti prerozdeliť medzi spoločníkov, či akcionárov.
Samozrejme, likvidácia nie je len o vystavení zoznamov a prerozdeľovaní toho, čo ostane. Je potrebné schváliť napríklad aj mimoriadnu účtovnú závierku, podať mimoriadne daňové priznanie a podobne.