- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Ak firma dbá na bezpečnosť a ochranu svojich zamestnancov pri ich každodenných pracovných činnostiach, nerobí tým službu iba im, ale aj sebe, keďže znižuje riziko úrazovosti alebo poškodenie materiálu, či prístrojov. A to, že firme nie je bezpečnosť zamestnancov ľahostajná, môže dať najavo vhodným certifikátom.
Certifikát každému povie, že na bezpečnosti vám záleží
Získať certifikát ISO 45001 pritom môže každá firma, ktorá má záujem o implementovanie a samozrejme následné dodržiavanie systému bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Aby ste si však nemysleli, že tento certifikát získa ľahko hocikto a nemá teda žiadnu reálnu výpovednú hodnotu. Pre prehlásenie zhody s touto normou musí firma splniť každú z požiadaviek, ktorá norma vyžaduje. V tomto neexistujú výnimky.
Samozrejme, získanie certifikátu nezaručuje, že sa vo firme nikdy nestane pracovný úraz. Avšak každému, vrátane potenciálnych záujemcov o prácu alebo štátnych úradov, je jasné, že firma možným rizikám venuje pozornosť a naďalej zlepšuje systém bezpečnosti, aby bolo čo najväčšiemu počtu rizík zabránené.
Najlepšie sa s požiarom bojuje, keď sa predchádza jeho rozšíreniu
Nielen spĺňanie požiadaviek a získavanie certifikátov chráni zamestnancov a majetok firmy. Treba dbať aj na elektrické zabezpečenie. Požiar je jedným z najväčších strašiakov každého majiteľa firmy. Okrem toho, že je životu nebezpečný, dokáže narobiť veľké škody aj v prípade, že vypukne, keď sa na pracovisku nikto nenachádza. Všetok majetok firmy tak môže v okamihu doslova ľahnúť popolom.
Elektrická požiarna signalizácia, skrátene EPS, dokáže detektovať a signalizovať požiar ešte v jeho zárodku, keď je relatívne jednoduché ho bezpečne uhasiť. Jej „mozog“ tvorí ústredňa, na ktorú sú pripojené detektory reagujúce na konkrétne podnety, napríklad na dym, teplo, či plameň.
Podľa prostredia a s ním spojených rizík vzniku požiaru sa zvolia vhodné detektory, ktoré v prípade zaregistrovania podnetu rozpoznajú nebezpečenstvo, ktoré je pracovníkom signalizované sirénami alebo hlasovou signalizáciou požiaru, HSP.
Prítomné osoby tak dokážu včas reagovať a keďže pri požiari ide hlavne o čas, môže vaša investícia do kvalitného zabezpečenia zachrániť majetok firmy a hlavne zdravie a životy zamestnancov.
Zdroj obrázka: Autor: Nuroon Jampaklai / Shutterstock.com