Utorok, 22. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Ako dbať na bezpečnosť na pracovisku?

 Seocentrum  20. máj 2021  183
Ako dbať na bezpečnosť na pracovisku?

Ak firma dbá na bezpečnosť a ochranu svojich zamestnancov pri ich každodenných pracovných činnostiach, nerobí tým službu iba im, ale aj sebe, keďže znižuje riziko úrazovosti alebo poškodenie materiálu, či prístrojov. A to, že firme nie je bezpečnosť zamestnancov ľahostajná, môže dať najavo vhodným certifikátom.


Certifikát každému povie, že na bezpečnosti vám záleží


Získať certifikát ISO 45001 pritom môže každá firma, ktorá má záujem o implementovanie a samozrejme následné dodržiavanie systému bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Aby ste si však nemysleli, že tento certifikát získa ľahko hocikto a nemá teda žiadnu reálnu výpovednú hodnotu. Pre prehlásenie zhody s touto normou musí firma splniť každú z požiadaviek, ktorá norma vyžaduje. V tomto neexistujú výnimky.


Samozrejme, získanie certifikátu nezaručuje, že sa vo firme nikdy nestane pracovný úraz. Avšak každému, vrátane potenciálnych záujemcov o prácu alebo štátnych úradov, je jasné, že firma možným rizikám venuje pozornosť a naďalej zlepšuje systém bezpečnosti, aby bolo čo najväčšiemu počtu rizík zabránené.


Najlepšie sa s požiarom bojuje, keď sa predchádza jeho rozšíreniu


Nielen spĺňanie požiadaviek a získavanie certifikátov chráni zamestnancov a majetok firmy. Treba dbať aj na elektrické zabezpečenie. Požiar je jedným z najväčších strašiakov každého majiteľa firmy. Okrem toho, že je životu nebezpečný, dokáže narobiť veľké škody aj v prípade, že vypukne, keď sa na pracovisku nikto nenachádza. Všetok majetok firmy tak môže v okamihu doslova ľahnúť popolom.


Elektrická požiarna signalizácia, skrátene EPS, dokáže detektovať a signalizovať požiar ešte v jeho zárodku, keď je relatívne jednoduché ho bezpečne uhasiť. Jej „mozog“ tvorí ústredňa, na ktorú sú pripojené detektory reagujúce na konkrétne podnety, napríklad na dym, teplo, či plameň.


Podľa prostredia a s ním spojených rizík vzniku požiaru sa zvolia vhodné detektory, ktoré v prípade zaregistrovania podnetu rozpoznajú nebezpečenstvo, ktoré je pracovníkom signalizované sirénami alebo hlasovou signalizáciou požiaru, HSP.


Prítomné osoby tak dokážu včas reagovať a keďže pri požiari ide hlavne o čas, môže vaša investícia do kvalitného zabezpečenia zachrániť majetok firmy a hlavne zdravie a životy zamestnancov.


Zdroj obrázka: Autor: Nuroon Jampaklai / Shutterstock.com