Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Zomrel lekár, vďaka ktorému vieme pomôcť dusiacim sa ľuďom
Webnoviny 18. december 2016 1486
Heimlichov manéver je známy tým, že sériou úderov do hornej časti brucha odstraňuje zablokovaný kúsok jedla či inú prekážku v dýchacej trubici.
BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 96 rokov zomrel v sobotu americký lekár Henry Heimlich, ktorý vymyslel v roku 1974 takzvaný Heimlichov manéver, chvat slúžiaci na uvoľnenie dýchacích ciest u dusiaceho sa človeka. Manéver je známy tým, že sériou úderov do hornej časti brucha odstraňuje zablokovaný kúsok jedla či inú prekážku v dýchacej trubici.Smutnú správu oznámila Heimlichova rodina, podľa ktorej naposledy vydýchol v jednej z nemocníc v Cincinnati v Ohiu. Skonal na následky infarktu, ktorý utrpel v pondelok. "Otec bol pre mnohých ľudí vo svete hrdinom z jednoduchého dôvodu - pomohol zachrániť nespočetné množstvá životov prostredníctvom inovácie postupov a prostriedkov na základe zdravého rozumu," uviedla rodina vo vyhlásení.
Henry Judah Heimlich sa narodil 3. februára 1920 vo Wilmingtone v štáte Delaware. Pracoval ako chirurg a vyvinul tiež Heimlichov ventil pre hrudnú drenáž zabraňujúci kolapsu pľúc po hrudnej traume, ktorý zvykli využívať pri ošetrovaní zranených vojakov vo vojne. Heimlich použil svoj známy manéver aj nedávno, keď sa v domove pre seniorov, kde žil, začala dusiť jedlom jedna zo senioriek. Podľa odhadov tento chvat zachránil iba v USA vyše 100-tisíc ľudí, vrátane známych osobností ako napríklad bývalý prezident USA Ronald Reagan, speváčka Cher alebo herečky Elizabeth Taylor a Goldie Hawn.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Polovica lekárov by zaviedla eurový poplatok. Uviedli dôvodNasledujúci článok
HIV sa môže šíriť aj nedostatkom tolerancie
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete