Nedeľa, 17. február 2019
Slnečno  0,5 °C
Mimoriadne správy

V letných mesiacoch si dávajte pozor na to, čo zjete a vypijete

 Seocentrum  24. júl 2018  234
V letných mesiacoch si dávajte pozor na to, čo zjete a vypijete

Vysoké teploty, agresívne lúče a klimatizované priestory nám v letných mesiacoch vedia narobiť množstvo problémov a dokážu nám pokaziť pekný deň behom chvíle. V letných mesiacoch je náš organizmus vystavovaný agresívnemu slnečnému žiareniu a rýchlo sa šíriacim vírusom, ktoré nám môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. A práve o tráviacich ťažkostiach a celkovo o stravovaní počas leta si povieme niečo viac.


Dajte zbohom ťažkým mastným jedlám

Ak milujete slaninu, klobásy, hranolky a hamburgery, cez leto sa im snažte vyhýbať. Práve hamburgery z fast foodov môžu vášmu žalúdku výrazne uškodiť. Pridávajú sa do nich rôzne majonézové omáčky, ktoré váš žalúdok v horúcich letných dňoch nemusí prijať. Na určitý čas dajte zbohom takýmto ťažkým jedlám a v letných mesiacoch vyskúšajte skôr surovú stravu, čiže RAW stravu. Keď mäso, tak len na prírodno robené. Ak jedávate čisto len zdravú vegetariánsku stravu, váš žalúdok sa vám odvďačí. V letných mesiacoch to budete mať o to ľahšie.

Jedzte pravidelne a menšie množstvá

Dospelý človek by mal denne zjesť päť zdravých vyvážených jedál. Väčšina z nás má mylnú predstavu o tom, ako by sa mali správne stravovať a najčastejšie vynechávajú práve raňajky, ktoré, ako odborníci na výživu tvrdia, sú jedno z najdôležitejších jedál dňa.

Jedzte pravidelne päť jedál denne, dostatočne prežúvajte každé sústo a neprejedajte sa zbytočne. Na raňajky vám odporúčame raňajkovať tmavé pečivo, zdravé pomazánky, biele jogurty, ovsené vločky alebo orechy. Vyskúšať môžete aj raňajkovú zmes, ktorá má jemnú konzistenciu a neutrálnu jemne orieškovú chuť. Rýchlo sa pripravuje, bude vám pripomínať krupicovú kašu a skvele sa kombinuje so sezónnym ovocím. Je vhodná aj pre celiatikov, vegetariánov a vegánov.

A čo pitný režim?

Denne by ste mali vypiť minimálne dva litre čistej vody. Čistú vodu striedajte s bylinkovými čajmi v izbovej teplote, poprípade s minerálnymi vodami bez príchute. Ak ste kávičkár, po vypití kávy vypite dva deci čistej vody. Káva totiž dehydruje. Čo sa týka alkoholu, nepreháňajte to najmä ak viete, že určitý čas budete tráviť na priamom slnku – ste pri vode, pracujete na stavbe a pod. Vinári by si mali nalievať víno do čírych krištáľových karáf až večer, keď už plánujú byť len doma.

Dávajte si na seba pozor, aby ste neskončili na pohotovosti. Nie je nič horšie, ako keď si cez leto spôsobíte zdravotné ťažkosti, ktoré vám budú brániť v tom, aby ste si užili krásne slnečné počasie.