Sobota, 21. február 2026
Mimoriadne správy
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
- Pellegrini odchádza na AI samit v Indii, rokovať bude aj s indickým predsedom vlády a prezidentkou
- Čínsky minister zahraničia vyzval Kanadu, aby spolupracovali a zabránili USA v zasahovaní do ich záležitostí
- Kallasová odmietla kritiku Európy od Rubia, Moskva musí byť zodpovedať za vojnové zločiny
Slovenskí a rakúski vedci našli novú funkciu mliečneho proteínu, zaberá proti nádorovým bunkám
BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a Viedenskej lekárskej univerzity objavili doteraz neznámu funkciu proteínu laktoferín, ktorý sa nachádza najmä v materskom mlieku, ale aj v slzách, slinách či moči. Ich objav by mohol byť užitočný pre vývin nových terapeutických postupov pri nádorových ochoreniach, ale aj pri liečbe lymskej boreliózy.
Odporúčame:
Šaržu lieku Infadolan sťahujú z trhu, zrejme obsahuje cudzorodú časticu
„Spolu s kolegami z Viedenskej lekárskej univerzity sme popísali, ako sa laktoferín viaže na ľudský plazminogén a blokuje ho. Plazminogén je neaktívna forma proteázy plazmín. Tá zohráva napríklad kľúčovú úlohu pri rozpúšťaní krvných zrazenín. Ak aktivácia plazminogénu na plazmín nie je správne regulovaná, môže to viesť k patologickým procesom. Zhubné nádorové bunky alebo baktérie, ktoré spôsobujú infekčnú boreliózu, dokážu na seba naviazať ľudský plazminogén a zneužiť ho na preniknutie cez tkanivové bariéry hostiteľa. Aj preto je plazminogénový systém vhodným cieľom diagnostických a terapeutických stratégií pri rakovine a zápalových ochoreniach,“ povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie SAV.
Vladimír Leksa dodal, že ich výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja. Agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
Viac k témam: lymská borelióza, SAV Slovenská akadémia vied, vedci, Viedenská lekárska univerzita, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí a rakúski vedci našli novú funkciu mliečneho proteínu, zaberá proti nádorovým bunkám © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
10 pravidiel, aby ste boli fitNasledujúci článok
METRO ukáže zákazníkom najnovšie trendy v gastronómii a pozrie sa aj na GDPR
Ako usporiadať svadbu, na ktorú hostia nikdy nezabudnú?
Keď klasika nestačí: VEEV ONE prichádza s extra príchuťami
SNG zaznamenala opakované hackerské útoky, ohradila sa aj voči nepravdivým tvrdeniam poslankyne Kleinert