Sobota, 30. máj 2020
Oblačno  10,8 °C
Mimoriadne správy

Kontrolóri stiahli vlani z trhu desiatky liekov, ich počet ovplyvnila najmä účinná látka valsartan

 Webnoviny  27. apríl 2019  188
Kontrolóri stiahli vlani z trhu desiatky liekov, ich počet ovplyvnila najmä účinná látka valsartan

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) - V minulom roku zo slovenského trhu stiahli 43 liekov. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, ich stiahnutím nebola ohrozená dostupnosť liečby pre pacientov.

Záleží na viacerých faktoroch


Z celkového počtu liekov bolo 29 stiahnutých na základe oznámení medzinárodných liekových agentúr a 14 na základe hlásení držiteľov registrácie liekov.

"V minulom roku ovplyvnilo počet stiahnutých liekov sťahovanie viacerých liekov s účinnou látkou valsartan (celkovo 23). Viaceré lieky s obsahom valsartanu sa sťahovali na celoeurópskej úrovni pre výskyt nedeklarovanej nečistoty v účinnej látke," uviedla Jurkemíková.

Hovorkyňa pripomenula, že oznámenie niektorej z liekových agentúr automaticky neznamená stiahnutie lieku zo slovenského trhu. Záleží na viacerých faktoroch – či je daný liek registrovaný na Slovensku, alebo je v distribúcii, či je v distribúcii konkrétna dotknutá šarža a pod.

Postregistračná kontrola kvality


Stiahnutie lieku z trhu patrí k procesom tzv. postregistračnej kontroly kvality liekov a podľa Jurkemíkovej slúži na ochranu zdravia a bezpečnosti pacienta.

"Štatistiku stiahnutí vedieme od roku 2008. Najviac stiahnutí sme zaznamenali v roku 2010, a to 69," dodala. V porovnaní s rokom 2017 sa vlani počet stiahnutých liekov zvýšil. ŠÚKL vtedy stiahol podľa svojej výročnej správy 26 liekov.

Viac k témam: Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri stiahli vlani z trhu desiatky liekov, ich počet ovplyvnila najmä účinná látka valsartan © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.