Utorok, 26. máj 2020
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Interrupcia je neúspechom spoločnosti, tvrdí hlavný odborník ministerstva pre gynekológiu

 Webnoviny   9. apríl 2019  122
Interrupcia je neúspechom spoločnosti, tvrdí hlavný odborník ministerstva pre gynekológiu

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) - Akékoľvek umelé prerušenie tehotenstva (UPT) vníma hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský ako neúspech spoločnosti. Reagoval tak na správu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o potratoch na Slovensku v roku 2018. Borovský však hodnotil pozitívne dlhodobý trend poklesu UPT.

Počet potratov sa znížil


Podľa informácií, ktoré zverejnilo NCZI, sa počet potratov na Slovensku vlani medziročne znížil o 655, čo zodpovedá štyrom percentám. V roku 2018 NCZI zaznamenalo v zdravotníckych zariadeniach 15 274 potratov. Z toho 1 350 sa týkalo žien bez trvalého pobytu v SR, z ktorých 98 % tvorili UPT.

"Najväčší pokles sme pritom zaznamenali pri spontánnych potratoch, ktorých bolo o 550 menej, čiže o 10 percent,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Počet UPT klesol o dve percentá, u žien bez trvalého bydliska v SR z 1 394 na 1 326 (o 5 %) a u žien s trvalým bydliskom v SR z 6 102 na 6 024 (o 1,3 %).

Lepší prístup k plánovanému rodičovstvu


Najvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili UPT (48 %), po nich nasledovali spontánne potraty (32 %), ostatné potraty (17 %) a mimomaternicové tehotenstvá (3 %).  "Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet UPT výraznejšie klesá,“ dodal Blaškovitš.

"Pokladám za potrebné zabezpečiť lepší prístup k plánovanému rodičovstvu aj ekonomicky znevýhodneným ženám ako sú študentky, ekonomicky oslabené ženy," uviedol Borovský. Podľa neho je tiež potrebné zlepšovať ich informovanosť o možnostiach plánovaného rodičovstva a rizikách sexuality.

Viac k témam: NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií, potrat, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Interrupcia je neúspechom spoločnosti, tvrdí hlavný odborník ministerstva pre gynekológiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.