Štvrtok, 23. január 2020
Jasno  -2,4 °C
Mimoriadne správy

Vedci po prvý raz preniesli umelo oplodnené embryo do samice nosorožca tuponosého južného

 Webnoviny  25. jún 2019  74
Vedci po prvý raz preniesli umelo oplodnené embryo do samice nosorožca tuponosého južného

BERLÍN 25. júna (WebNoviny.sk) - Európskym vedcom sa po prvý raz podarilo preniesť embryo do samice nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum), z ktorej vzali vajíčka a umelo ich oplodnili. Spravili tak v rámci úsilia zachrániť ďalší takmer vyhynutý druh.

Thomas Hildebrandt z Leibniz-Institut für Zoo-und Wildtierforschung (IZW) v Berlíne v utorok povedal, že zákrok vykonali minulý mesiac v zoo v poľskom meste Chorzów.

Hildebrandt je členom medzinárodného tímu, ktorý sa snaží zachrániť nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni), pričom dúfa, že sa im čoskoro podarí získať povolenie z Kene na odobratie vajíčok z posledných dvoch žijúcich samíc tohto druhu.

"Toto je prvý pozitívny dôkaz o tom, že proces, ktorý sme pripravili na teoretickej úrovni, môže byť úspešný," povedal pre novinárov.

Viac k témam: embryo, nosorožec
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci po prvý raz preniesli umelo oplodnené embryo do samice nosorožca tuponosého južného © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.