Sobota, 11. júl 2020
Oblačno  18,9 °C
Mimoriadne správy

Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnú

 Webnoviny  21. marec 2020  88
Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnú

21.3.2020 (Webnoviny.sk) - Fosília vtáka, ktorú nedávno objavili na holandsko-belgickej hranici, môže patriť najstaršiemu známemu predchodcovi hydiny. Fosília je stará približne 67 miliónov rokov a vedcom ponúkla nové informácie o vývoji vtákov, keďže zatiaľ nevedia, kedy presne sa vyvinuli do súčasnej podoby.

K objasneniu tejto otázky im môže pomôcť fosília lebky, ktorá je v "dobrom stave". "Je to jedinečný exemplár. Nazývame ho 'zázračná sliepka'," uviedol Daniel Field z univerzity v Cambridgei. Objasnil, že je to jediná takmer kompletná lebka vtáka z obdobia dinosaurov. "Môže nám veľa povedať o ranej evolúcii vtákov," dodal.

Fosíliu nazvali Asteriornis maastrichtensis. Vták mal hmotnosť do 400 gramov a patril medzi prvých členov skupiny, z ktorej sa vyvinuli súčasné sliepky, kačice a ostatná hydina. V období jeho života sa v spomínanej oblasti nachádzalo plytké more a podmienky boli podobné súčasným tropickým plážam. Dlhé a štíhle nohy mu umožnili žiť na pobreží.

Viac k témam: archeológia, fosílie, hydina, tropické vtáky
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci objavili azda najstaršieho predchodcu hydiny, „zázračnú sliepku“ považujú za jedinečnú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.