Štvrtok, 1. december 2022
Slnečno  0,3 °C
Mimoriadne správy

Tlačiarne nie sú len atramentové, či laserové. Aké sa ešte používajú?

 Seocentrum  31. máj 2022  219
Tlačiarne nie sú len atramentové, či laserové. Aké sa ešte používajú?

Keď sa hovorí o tlačiarňach, zvyčajne si každý predstaví dva základné typy: atramentovú a laserovú tlačiareň. Rozhodne však nejde o jediné tlačiarne, ktoré poznáme. Ktoré sú niektoré ďalšie a ako fungujú?


Máte doma tričko s potlačou? Určite vzniklo vďaka sublimačnej tlači


Často sa využívajú aj sublimačné tlačiarne. Možno ste takú ešte nevideli, ale je takmer 100% šanca, že ste sa stretli s nejakým produktom kvalitnej sublimačnej tlače. Takéto tlačiarne sa používajú najmä pri potlači textilu, ale aj iných predmetov.


Požadovaný motív sa pomocou špeciálneho sublimačného atramentu vytlačí na sublimačný papier, z ktorého sa potom „lisuje“ na koncový materiál. Atrament sa pri sublimácii pôsobením teploty a tlaku premení na plynné skupenstvo, „vstúpi“ do materiálu a po ochladení sa póry v materiáli uzatvoria, atrament sa premení naspäť na pevné skupenstvo a ostane tak s materiálom „previazaný“ Výsledkom sú žiarivé farby a odolná tlač.


Ako sa tlačia účtenky?


Ďalším typom tlačiarní, s ktorými a v skutočnosti stretávame takmer denne, ale ani si to neuvedomujeme, sú termálne tlačiarne. Kde takú môžete vidieť? Napríklad v akomkoľvek obchode, v ktorom vám vytlačia účtenku.


Termálne tlačiarne tlačia na takzvaný termopapier, ktorý je impregnovaný atramentom na báze vosku. Takže žiadne vymieňanie náplní do tlačiarne. Tlač funguje tak, že pôsobením tepla impregnovaný atrament sčernie. Po vychladnutí sa stane trvalým. Termálne tlačiarne pracujú rýchlo a ticho a môžu byť naozaj kompaktných rozmerov.


Typ tlačiarne, s ktorým ste sa možno ešte nestretli, sú LED tlačiarne. Tie fungujú podobne ako každému dobre známe laserové tlačiarne, avšak laser je tu nahradený LED diódami. LED tlačiarne sú oveľa tichšie a táto technológia je aj menej náchylná na poruchu, čo zvyšuje ich životnosť.


Zdroj obrázka: Shutterstock.com
Autor: Sunshine Studio