Sobota, 20. apríl 2024
Zamračené  5,4 °C
Mimoriadne správy

Tepelné čerpadlá – zdroj tepla 21. storočia naprieč Európou

 Seocentrum  26. júl 2018  920  
Tepelné čerpadlá – zdroj tepla 21. storočia naprieč Európou

Počúvate od ľudí vo svojom okolí negatívne referencie na tepelné čerpadlá ako primárny zdroj tepla? A čo takto skúsenosti veľkých európskych miest a stoviek tisíc domácností, ktoré si teplo produkované čerpadlami nemôžu vynachváliť? Vďaka pozitívnym skúsenostiam, v budúcnosti budeme v západnej Európe vídať tepelné čerpadlá čím ďalej častejšie, v Nemecku dokonca až v každej tretej nehnuteľnosti.


Na tepelné čerpadlá sa spoliehajú vo väčšej miere všetky európske mestá, ktoré sa zaviazali k znižovaniu emisií skleníkových plynov a závislosti na fosílnych palivách. Tepelné čerpadlá sú v plánoch týchto miest, medzi ktoré patrí napr. Amsterdam, Atény, Barcelona, Berlín, Kodaň, Londýn, Madrid, Miláno, Rím, Rotterdam, Viedeň a pod., pričom tepelné čerpadlá plnia niekoľko úloh:
  • sú novým zdrojom tepla pre diaľkové vykurovanie budov (v prípade Helsínk dokonca aj ako diaľková „klimatizácia“ ochladzujúca budovy v meste počas leta), keď najmä geotermálne tepelné čerpadlá majú nahradiť teplo produkované fosílnymi palivami. V prevádzke už sú projekty, napr. v okolí Londýna, kde tepelné čerpadlá vykurujú „lokálne“ niekoľko budov alebo blokov, či projekty, napr. v Kodani či menšie mestá vo Švédsku, kde tepelné čerpadlá vykurujú celé mestá.
  • predstavujú zdroj tepla vyrábaný jednotkami inštalovanými priamo pri budovách, a to nielen rezidenčných ale tiež administratívnych, výrobných, rekreačných objektov. V Nemecku, pokiaľ zostane verné svojim cieľom na zníženie emisií skleníkových plynov, by sme podľa súčasných výpočtov mohli v budúcnosti vidieť tepelné čerpadlá v každej tretej nehnuteľnosti!

Tepelné čerpadlá vs. solárne a veterné elektrárne

Tepelné čerpadlá majú oproti doteraz preferovaným zdrojom tepla v podobe solárnych a veterných elektrární tú výhodu, že teplo generujú stabilne, tj. nedochádza k výrazným výkyvom dodávok energie, kedy hrozí nedostatok energie, či preťaženie siete. Zároveň, „farmy“ tepelných čerpadiel sú životaschopné aj bez veľkých dotácií z verejného sektoru. Napríklad Rakúsko v tomto smere „kopíruje“ model zavedený v Švajčiarsku, kde majú s diaľkovým vykurovaním za pomoci geotermálnych čerpadiel dlhodobo pozitívne skúsenosti.

A čo Vy, dáte tepelným čerpadlám „šanci“?

Pokiaľ teda aj Vy riešite, z akého zdroja budete v budúcnosti získavať teplo pre Vašu nehnuteľnosť, inšpirujte sa kladnými „príbehmi“ zo zahraničia, kde majú tepelné čerpadlá dlhodobú tradíciu. Napríklad vo Švédsku, kde sú tepelné čerpadlá skúšané dlhými a krutými zimami, vytláča tento zdroj tepla svojich „fosílnych“ konkurentov. Skúsenosti zo Švédska pritom ukazujú, že aj v podmienkach Škandinávie, môžu tepelné čerpadlá spoľahlivo fungovať aj viac ako 20 rokov. Cena tepla pritom nie je závislá na cene uhlia, zemného plynu, dreva a pod., tj. s čerpadlami máte dlhodobú istotu výhodnej ceny tepla a teplej vody.