Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Spoločnosť SpaceX poslala astronautom darčeky na ISS, súčasťou dodávky je aj experiment

 Webnoviny  21. december 2021  83
Spoločnosť SpaceX poslala astronautom darčeky na ISS, súčasťou dodávky je aj experiment

21.12.2021 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť SpaceX v utorok ráno poslala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) kapsulu Dragon s darčekmi, dobrotami a ďalšími zásobami pre jej siedmich astronautov. Let bol pre ňu zároveň dôležitým míľnikom, keďže následne mala sté úspešné pristátie s raketou.

Experiment s pracím prostriedkom


Kapsula by mala doraziť k ISS v stredu. Astronauti v nej nájdu darčeky od svojich príbuzných, ale aj údenú rybu, morku, zelené fazuľky a ovocný koláč na sviatočnú hostinu.

Súčasťou dodávky je okrem iného aj experiment s pracím prostriedkom, ktorý spoločnosť Procter & Gamble Co. vyvíja pre použitie na stanici, ale napríklad aj na Mesiaci a mimo neho. V súčasnosti astronauti svoje špinavé oblečenie vyhadzujú.

SpaceX uskutočnila za rok 31 letov


Raketa Falcon vzlietla s kapsulou s viac ako 2 900 kilogramami nákladu pred svitaním z Kennedyho vesmírneho strediska. O niekoľko minút neskôr prvý stupeň rakety pristál na platforme v oceáne. Stalo sa tak šesť rokov odo dňa, keď spoločnosť Elona Muska v roku 2015 dosiahla svoje prvé pristátie s prvým stupňom rakety.

Tento konkrétny prvý stupeň rakety letel po prvý raz, pred pár dňami však jeden z týchto strojov SpaceX absolvoval už 11. let.

SpaceX tento rok uskutočnila 31 letov, čo je pre ňu dosiaľ najviac.

Viac k témam: Dragon
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť SpaceX poslala astronautom darčeky na ISS, súčasťou dodávky je aj experiment © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.