Utorok, 26. máj 2020
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Pripravte svoje auto na nasledujúce ročné obdobia

 Seocentrum  12. september 2019  214
Pripravte svoje auto na nasledujúce ročné obdobia

Leto nám už definitívne skončilo a čím skôr sa pripravíme na chladnejšie ročné obdobia – na jeseň a zimu, tým skôr lepšie pre nás. Nasledujúcim ročným obdobiam by sme nemali prispôsobovať nielen svoje vonkajšie voľnočasové aktivity a šatník, ale aj auto.
Pripravte svoje auto na nasledujúce ročné obdobia.


Čistenie interiéru


V letných mesiacoch, kedy nebolo dostatok zrážok, sa vám interiér a hlavne koberčeky do auta budú jednoduchšie čistiť. Vyčistite si však interiér auta ešte predtým, ako sa výrazne ochladí a začne pravidelne pršiavať. Vyberte všetky koberčeky do auta, vyprášte ich a dôkladne ich vyperte. Následne ich nechajte vysušiť. Na jeseň a zimu vám odporúčame klasické koberčeky nahradiť klasickými gumenými rohožami do auta. Jeseň a zima sú obdobia bohaté na zrážky, preto sa vám jednoduchšie bude čistiť gumová rohožka ako látkový koberček.


Čistenie interiéru zahŕňa okrem umývania rohoží aj umývanie palubnej dosky. Stačí, ak si navlhčíte švédsku utierku a utriete prach po celej palubnej doske. Všetko tak bude vyzerať krásne čisté.


Nezabúdajte kvalitným prípravkom na sklo poutierať aj sklá z vnútornej strany.


Výmena pneumatík


Aj keď ešte je čas na výmenu letných pneumatík na zimné, pripravte sa na to vopred. Ak máte pneumatiky staršie ako 5-6 rokov, je potreba ich vymeniť. Aj keď zimné sa nezničia tak ako letné, je potrebné všímať si výšku dezénu a nechať si poradiť od mechanikov. Možno vaše zimné pneumatiky vám ešte poslúžia. Ak to je ale na hrane, neriskujte a objednajte si nové. Tie vám prídu do pár dní. Dlhšie však bude trvať prieskum medzi predajňami, ktoré predávajú pneumatiky. 


Hĺbka dezénu by mala byť minimálne 3 mm. Odporúča sa však aspoň 4 mm.


Keď pôjdete prezúvať pneumatiky, nezabudnite si do auta dať staré handry, ktoré vám nezašpinia čalúnenie kufra. Dobre padne, ak budete mať gumovú vaničku do kufra, ktorá bude chrániť čalúnenie kufra.


Svetlá, motor, kvapaliny


Okrem pneumatík a čistenia interiéru si skontrolujte svetlá. Viditeľnosť je v tomto období zhoršená, preto je potrebné skontrolovať si a v prípade potreby vymeniť žiarovky. Ak máte elektromobil s výkonnejším elektromotorom, veľmi dobre viete, že vaša spotreba bude nižšia. Predtým, ako sa ale začne sezóna, dajte si skontrolovať motor, nezávisle od toho, či máte elektromotor, alebo spaľovací motor.


Okrem svetiel a motorov skontrolujte a vymeňte kvapaliny. Zamerajte sa na palivovú kvapalinu, brzdovú kvapalinu, chladiacu kvapalinu a vodu do ostrekovačov.