Sobota, 25. máj 2019
Prevažne slnečno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok

 Webnoviny   3. október 2018  163
Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok

ŠTOKHOLM 3. októbra (WebNoviny.sk) - Nobelovu cenu za chémiu si tento rok podelia dvaja laureáti a jedna laureátka. Frances H. Arnold z USA dostala prestížne ocenenie za "riadenú evolúciu enzýmov".

Katalyzátory chemických reakcií


Vedkyňa v roku 1993 uskutočnila prvý riadený vývoj enzýmov, teda proteínov, ktoré pôsobia ako katalyzátory chemických reakcií.

Odvtedy zdokonaľovala metódy, ktoré sa v súčasnosti používajú na vývoj nových katalyzátorov. Používanie jej enzýmov sa využíva pri výrobe chemických látok, ako napríklad liekov, ktoré sú oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu, alebo pri produkcii obnoviteľných palív pre ekologickejší sektor dopravy.

Fágové zobrazenie peptidov a protilátok


Cenu získali aj George P. Smith z USA a Sir Gregory P. Winter z Veľkej Británie za "fágové zobrazenie peptidov a protilátok".

V roku 1985 George P. Smith vyvinul takzvaný fágový displej, kde bakteriofág - vírus, ktorý napadol baktériu, môžu využiť na vývoj nových proteínov. Gregory P. Winter použil fágový displej na riadený vývoj protilátok s cieľom vyrobiť nové lieky.

Prvý takto vyrobený liek uznali v roku 2002 a využíva sa na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a zápalového ochorenia čriev. Odvtedy vďaka fágovému displeju vyvinuli protilátky, ktoré dokážu neutralizovať toxíny, pôsobiť proti autoimunitným ochoreniam a liečiť metastatickú rakovinu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za chémiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.