Utorok, 22. október 2019
Jasno  12,7 °C
Mimoriadne správy

Foto: NASA vyšle na najväčší mesiac Saturna dron Dragonfly, pod povrchom Titanu sa nachádza oceán

 Webnoviny  28. jún 2019  48
Foto: NASA vyšle na najväčší mesiac Saturna dron Dragonfly, pod povrchom Titanu sa nachádza oceán

28.6.2019 (Webnoviny.sk) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pošle na najväčší mesiac planéty Saturn dron. Dragonfly bude skúmať, či sú podmienky na Titane vhodné na podporu mikrobiálneho života.

Dron vyšlú v roku 2026 a do cieľa by mal doraziť v roku 2034. Projekt za 850 miliónov dolárov (v prepočte približne 747 miliónov eur) porazil desiatky iných, medzi ktorými bola aj misia na zozbieranie vzoriek z neďalekej kométy.

Titan je pokrytý oparom a hustou atmosférou. Nachádzajú sa na ňom hory z ľadu, metánové jazerá a pod povrchom je oceán, vďaka čomu láka vedcov, ktorí chcú skúmať, či sú na ňom vhodné podmienky na podporu primitívneho života.

Mesiac už skúmali v rámci medzinárodnej misie Cassini-Huygens. V roku 2017 však nechali sondu Cassini zhorieť v atmosfére, čím ukončili dvadsaťročnú štúdiu.

Viac k témam: dron Dragonfly, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, saturn
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: NASA vyšle na najväčší mesiac Saturna dron Dragonfly, pod povrchom Titanu sa nachádza oceán © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.