Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Elektrické kolobežky – podobné Formule 1?

 Futurino   7. apríl 2021  120
Elektrické kolobežky – podobné Formule 1?

Na prvý pohľad si poviete, čo by tak mohli mať spoločné elektrické kolobežky s monopostami najrýchlejšej Formuly 1. Veď elektrické kolobežky dokážu vyvinúť rýchlosť v rádoch maximálne desiatok kilometrov, kým formuly bežne presahujú rýchlosť tristo kilometrov za hodinu. Niečo však spoločné majú. Najprestížnejšia motoristická trieda a elektrické kolobežky totiž získavajú pohybovú energiu z batérií.


Ekologickejší model fungovania 


Vo Formule 1 sa totiž od roku 2014 využívajú hybridné motory, pri ktorom sa výkon získava z batérií – konkrétne z jednotiek, ktoré rekuperujú energiu z brzdenia a výfukových plynov. Formuly tak skrátka jazdia aj vďaka tomu, že čerpajú energiu z batérie. Cieľom tejto zmeny bolo znížiť negatívny dopad na životné prostredie. Elektrické kolobežky zase plne čerpajú energiu z batérie. Aj preto sú voči životnému prostrediu veľmi „priateľské“ a zaťažujú ho omnoho menej ako napríklad autá či motorky. 


Batérie v elektrickej kolobežke


Je dobré vedieť, že batéria predstavuje vôbec najdrahší komponent na celej kolobežke. V praxi to funguje tak, že batériu viete samozrejme dobíjať, má však určitý počet cyklov. A rovnako je dôležité, ako s batériou pri používaní elektrickej kolobežky zaobchádzate. Ak máte kolobežku Xiaomi, tak sa bavíme o batérii Xiaomi M365. V prípade že kolobežku ani nedokáže zapnúť, že sa batéria nedobíja alebo rapídne stratíte výkon, je potrebné navštíviť servis Xiaomi kolobežiek a okamžite problém riešiť. Bez batérie sa nepohnete. 


Životnosť viete predĺžiť


Celkovú životnosť elektrickej kolobežky i konkrétne batérie dokáže predĺžiť šetrným zaobchádzaním a starostlivosťou. V tomto prípade narážame na pravidelný servis elektrických kolobežiek, vďaka ktorému dokážete rýchlejšie identifikovať prípadné problémy a predísť im. Prevencia je lepšia než následné riešenie komplikácií. 


Zdroj obrázka: FXQuadro/ Shutterstock.com