Sobota, 11. júl 2020
Oblačno  18,9 °C
Mimoriadne správy

Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch

 Webnoviny  19. apríl 2017  106
Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Archeológovia v egyptskom meste Luxor na západnom brehu Níla objavili starovekú hrobku, v ktorej sa nachádzalo vyše tisíc sôch a desať sarkofágov.

Ako v utorok informovalo miestne Ministerstvo pre pamiatky, hrobku postavili v období takzvanej Novej ríše, približne v rokoch 1 500 až 1 000 pred naším letopočtom a patrila sudcovi.

Odporúčame:
Obrovská socha, ktorú objavili v Káhire, nezobrazuje faraóna Ramzesa II.

Hrobka pozostáva z otvoreného nádvoria, z ktorého sa dá prejsť do dvoch sál. V jednej z nich sa nachádzali štyri a v druhej šesť sarkofágov. Podľa Mostafu el-Waziriho, vedúceho archeologickej misie, jeho tím objavil ďalšiu miestnosť so spomínanými sochami.

Tie zobrazujú panovníkov z rôznych dynastií. Ako tiež uviedol, archeológovia predpokladajú nálezy ďalších sôch, keďže vo vykopávkach pokračujú.Viac k témam: Egypt, Luxor, Veda a technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.