Nedeľa, 15. september 2019
Slnečno  17,9 °C
Mimoriadne správy

Americká raketa Delta IV Medium naposledy vyletela do vesmíru, vyniesla vojenský satelit

 Webnoviny  22. august 2019  29
Americká raketa Delta IV Medium naposledy vyletela do vesmíru, vyniesla vojenský satelit

22.8.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť United Launch Alliance (ULA) naposledy vypustila do vesmíru svoju nosnú raketu Delta IV Medium. Stroj vyniesol na obežnú dráhu Zeme navigačný satelit amerických vzdušných síl.

Raketa vzlietla vo štvrtok ráno zo základne letectva na Myse Canaveral na Floride, pričom štart bol podľa riaditeľa ULA Toryho Bruna "horúci, priamy a normálny". Satelit sa podľa spoločnosti od prvého stupňa rakety úspešne odpojil po dvoch hodinách od vzlietnutia.

ULA začala využívať raketu Delta IV Medium pred 17 rokmi a za ten čas ju do vesmíru vypustila 29-krát. Pri budúcich misiách ju nahradí raketa Vulcan, ktorá je ešte vo vývoji. Väčšiu variantu rakety - Delta IV Heavy - bude spoločnosť naďalej vysielať s nákladom do vesmíru.

Ako uvádza agentúra AP, satelit Magellan, ktorý raketa vyniesla na orbitu, je druhým zo série navigačných vesmírnych zariadení novej generácie. Zostrojila ho spoločnosť Lockheed Martin.

Viac k témam: Delta IV Medium, ula
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká raketa Delta IV Medium naposledy vyletela do vesmíru, vyniesla vojenský satelit © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.