Streda, 29. máj 2024
Prevažne slnečno  17,1 °C
Mimoriadne správy

Zomrel svetový rekordér v maratóne Kiptum, osudnou sa mu stala autonehoda

 Webnoviny  12. február 2024  108  
Zomrel svetový rekordér v maratóne Kiptum, osudnou sa mu stala autonehoda

12.2.2024 (SITA.sk) - Atletický svet obletela v nedeľu neskoro večer smutná správa. Pri autonehode na západe Kene zahynul svetový rekordér v maratóne a jeden z najväčších kandidátov na zlatú medailu na tohtoročných olympijských hrách v Paríži Kelvin Kiptum.

Práve Kiptum bol šofér auta, ktoré z nezistených príčin zišlo z cesty a narazilo do stromu. Spoločne s 24-ročným kenským vytrvalcom zahynul aj jeho tréner z Rwandy Gervais Hakizimana a ťažko sa zranila ich 24-ročná spolucestujúca.

Detaily z nehody


Kiptumov priateľ Kenneth Kimaiyo pre AP povedal, že prišiel na miesto nehody krátko po tom, čo sa stala. Zistil, že Kiptuma vyhodilo z auta, ktoré malo rozbitú strechu a vyrazené dvere.

Kiptum vlani v októbri v americkom Chicagu zabehol najrýchlejší maratón histórie, keď len o 35 sekúnd sa dostal nad hranicu dvoch hodín. Dosiahol to vo svojom treťom maratóne v kariére.

Mal dobré vyhliadky


V budúcnosti mal dobré vyhliadky na to, aby sa stal prvým človekom v maratóne s výkonom pod 2 hodiny. Jeho rekordný čas zo Chicaga schválila Svetová atletika iba minulý týždeň za svetový rekord.

Šéf Svetovej atletiky Sebastian Coe kondoloval medzi prvými.

„Sme v šoku z devastujúcej straty Kelvina Kiptuma a jeho trénera Gervaisa Hakizimanu. S najhlbším smútkom v menej Svetovej atletiky vyjadrujem sústrasť rodine mŕtvych, ich priateľom, tímovým kolegom aj celému kenskému národu," napísal Sebastian Coe na platforme X.


Obrovská strata


„Obrovská strata pre nás všetkých," reagoval elitný kenský bežec nedávnej minulosti David Rudisha, dvojnásobný olympijský víťaz na 800 m.

Kenskí vytrvalci sú v ich krajine športové hviezdy, ktoré požívajú veľký rešpekt medzi obyvateľmi.

Roky nedávno minulé však poukazujú na to, že tragická smrť kenských športovcov pod kolesami áut či vinou domáceho násilia nie je v tejto krajine s vysokou mierou nedodržiavania dopravných predpisov a tiež násilia žiadna výnimka.

Viac k témam: Maratón, Tragická dopravná nehoda, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Zomrel svetový rekordér v maratóne Kiptum, osudnou sa mu stala autonehoda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.