Nedeľa, 26. september 2021
Jasno  14,1 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Hubert Auriol, historicky prvý víťaz Rely Dakar

 Webnoviny  11. január 2021  126
Zomrel Hubert Auriol, historicky prvý víťaz Rely Dakar

11.1.2021 (Webnoviny.sk) - Zomrel historicky prvý víťaz Rely Dakar, ktorý triumfoval v súťaži motocyklov a neskôr aj automobilov. Príčinu úmrtia 68-ročného Francúza Huberta Auriola nezverejnili, ale údajne roky trpel problémami so srdcom.

Auriol bol jedným z priekopníkov najväčšieho športového púštneho dobrodružstva na svete, ktoré sa pôvodne v rokoch 1979 - 2007 jazdilo v Afrike so štartom v Paríži. Neskôr sa preteky premiestnili do Južnej Ameriky a aktuálne sa jazdí na Arabskom polostrove v Saudskej Arábii.

Auriol ovládol Rely Paríž-Dakar v rokoch 1981 a 1983 v kategórii motocyklov a v roku 1992 si pripísal triumf medzi automobilmi. Neskôr charizmatický Francúz s prezývkou "Afričan" takmer 10 rokov vykonával funkciu riaditeľa prestížnych pretekov (1995 - 2004) a výrazne sa zaslúžil o zvýšenie ich súťažnej aj marketingovej hodnoty.

"Inšpiroval generácie jazdcov a bol integrálnou súčasťou Rely Dakar počas jej historických míľnikov," uvádza sa vo vyhlásení vedenia pretekov. Auriolov krajan, 13-násobný šampión Dakaru, Stéphane Peterhansel, rovnako prejavil úctu svojmu veľkému vzoru.

"Súťažím na Rely Dakar len preto, že tu bol kedysi Hubert a ja som ho videl na týchto pretekoch. Pre mňa to bol stále prototyp vysokej jazdeckej triedy spojenej s ľudskou inteligenciou," komentoval Peterhansel, aktuálne druhý muž klasifikácie automobilov na Dakare 2021.

Viac k témam: Rely Dakar, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Hubert Auriol, historicky prvý víťaz Rely Dakar © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.