Utorok, 18. január 2022
Jasno  -2,7 °C
Mimoriadne správy

Zjazdári sa vo Svetovom pohári zrejme dočkajú zmeny, súťažiť sa má aj pod Matterhornom

 Webnoviny  14. máj 2021  158
Zjazdári sa vo Svetovom pohári zrejme dočkajú zmeny, súťažiť sa má aj pod Matterhornom

14.5.2021 (Webnoviny.sk) - Keď Petra Vlhová v uplynulej sezóne ovládla Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, v sumáre súťažného ročníka ženy odjazdili 18 technických a 13 rýchlostných pretekov. Tento nepomer by sa mal v novej sezóne zmeniť.

Kalendár SP 2021/2022 síce ešte nemá definitívnu podobu, ale rakúsky regionálny denník Tiroler Tageszeitung predpokladá, že v ňom bude rovnocenné zastúpenie oboch typov disciplín.

Zasiahnuť môže aj vyššia moc


Má tam byť po osemnásť technických (slalom, obrovský slalom, paralelné disciplíny) aj osemnásť rýchlostných pretekov (zjazd, super G).

A v kalendári by mala figurovať rovnako ako minulý rok aj paralelná súťaž v rakúskom stredisku Lech/Zürs, ktorú tam vtedy vyhrala Petra Vlhová. Na druhej strane by sa rovnako ako vlani nemala jazdiť žiadna alpská kombinácia.

Do plánov Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) vyrovnať počet technických a rýchlostných disciplín, môže zasiahnuť viacero vplyvov, najmä vrtochy počasia.

Zlé poveternostné podmienky v uplynulom ročníku nedovolili vo finále SP v Lenzerheide odjazdiť zjazd a super G, na druhej strane obrovský slalom v Semmeringu museli pre silný vietor zrušiť po 1. kole, po ktorom viedla Vlhová.

Zvýhodnené slalomárky


"Rovnovážne zastúpenie technických a rýchlostných disciplín požadovali najmä zjazdári a zjazdárky, aby mali väčšiu šancu na zisk veľkého krištáľového glóbusu," naznačil rakúsky zdroj.

Ako je známe na konci minulej sezóny najmä z tábora Švajčiarky Lary Gutovej-Behramiovej zazneli hlasy o neférovom prístupe FIS, ktorá údajne zvýhodňovala slalomárky na úkor zjazdárok, keďže v konečnom účtovaní uplynulej sezóny ženy odjazdili 9 slalomov a 8 obrovských slalomov (plus jeden paralelný obrovský slalom) a na druhej strane sedem zjazdov a šesť super G.

Finálnu podobu kalendára SP 2021/2022 by mala definitívne schváliť Rada FIS na svojom jarnom kongrese 4. júna v slovinskom Portoroži.

Zjazd zo Švajčiarska do Talianska


A ešte jedna zaujímavosť. S výhľadom do ďalších sezón sa začína čoraz hlasnejšie hovoriť o nových pretekoch SP v zjazde.

Konali by sa na atraktívnom mieste pod Matterhornom, ktorý sa týči takmer do výšky 4500 m na hranici Švajčiarska a Talianska. Malo by ísť o druhé preteky sezóny v roku 2023.

Štart by mal byť vo Švajčiarsku v Zermatte a cieľ v Taliansku v Cervinii. Na projekte sa už reálne pracuje a staviteľom zjazdovky je švajčiarsky olympijský šampión z Vancouveru 2010 Didier Défago.

Malo by to viacero výhod


"Boli by to prvé preteky v histórii bojov o krištáľové glóbusy, ktoré by sa konali v rôznych krajinách. Štart mužského zjazdu bude situovaný na Gobba di Rollin vo výške 3899 m vo Švajčiarsku, cieľ na náhornej plošine Laghi Cime Bianche (2814 m) v Taliansku. Preteky by sa mali konať v termíne medzi tradičným októbrovým úvodom sezóny v obrovskom slalome v rakúskom Söldene a novembrovými slalomami vo fínskom Levi," informoval aj portál ORF.

Podľa šéfa Swiss-Ski Ursa Lehmanna by zjazdárske preteky pod Matterhornom mali viacero výhod.

"Výrazne by sa tým skrátilo čakanie rýchlostných typov lyžiarov na úvod sezóny a najlepší zjazdári sveta by mohli v dostatočnom predstihu trénovať v srdci Álp," uviedol jeden z kandidátov na prezidenta FIS.

Viac k témam: Svetový pohár v alpskom lyžovaní, Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Zdroj: Webnoviny.sk - Zjazdári sa vo Svetovom pohári zrejme dočkajú zmeny, súťažiť sa má aj pod Matterhornom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.