Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Van der Poel je jediný, kto môže vyhrať všetkých päť monumentov, tvrdí belgická legenda
18.4.2020 (Webnoviny.sk) - Holanďan Mathieu van der Poel je trojnásobný svetový šampión v cyklokrose, no vlani predvádzal vynikajúce výkony aj v cestnej cyklistike. Pamätným a vskutku nevídaným spôsobom vyhral klasiku Amstel Gold Race a ako štvrtý finišoval na náročných pretekoch Okolo Flámska.
Aj v roku 2020 mal bojovať o klasikárske víťazstva, ale pandémia koronavírusu zastavila takmer celý športový život. Hviezdnu budúcnosť 25-ročnému cyklistovi predpovedá aj legendárny Belgičan Roger De Vlaeminck, víťaz jedenástich monumentálnych klasík.
Jediný schopný
"Naozaj si myslím, že je jediný, kto môže vyhrať všetkých päť monumentálnych klasík. Má na to všetky schopnosti. Je neuveriteľne všestranný, v tomto mi pripomína mňa. Do akýchkoľvek pretekov nastúpi, bude v nich favoritom," cituje De Vlaemincka aj portál idnes.cz.
Momentálne má Van der Poel na konte 22 profesionálnych víťazstiev a už v roku 2018 sa stal národným holandským šampiónom.
Dnes 72-ročný De Vlaeminck vyhral štyrikrát monumentálnu klasiku Paríž-Roubaix, rovnako ako jeho nemenej slávny krajan Tom Boonen. Ich spoločný rekord by však mohol atakovať práve Van der Poel.
Dokáže hocičo
"Som presvedčený o tom, že Paríž-Roubaix vyhrá trikrát, štyrikrát, možno aj päťkrát. Dokáže hocičo. Stará sa o seba, má výborný tréning - je to trieda. Pokiaľ by som mal niekomu prenechať žezlo 'Pána Paríž-Roubaix', bol by som rád, keby to bol on," povedala belgická cyklistická legenda.
Zaujímavosťou je, že aj De Vlaeminck je majstrom sveta v cyklokrose spred 45 rokov. V tejto disciplíne mal byť Van der Poel veľkým favoritom na OH v Tokiu.
"Je to veľká škoda, že bola olympiáda preložená, ale nebolo iného východiska. Zdravie je priorita. Na druhú stranu je to komplikácia, pretože štyri roky systematicky smerujete k nejakému vrcholu a teraz tento plán môžete zahodiť. Kvôli olympiáde budem budúci rok pokračovať aj v jazde na horských bicykloch," povedal Holanďan.
Viac k témam: monumentálne klasiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Van der Poel je jediný, kto môže vyhrať všetkých päť monumentov, tvrdí belgická legenda © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
USA porušujú medzinárodný poriadok a ohrozujú suverenitu Dánska, tvrdí Korčok – VIDEO