Utorok, 28. máj 2024
Malá oblačnosť  13,4 °C
Mimoriadne správy

V antickej Olympii sa rozhorel olympijský oheň, púť pochodne do Paríža sa oficiálne začala

 Webnoviny  16. apríl 2024  141  
V antickej Olympii sa rozhorel olympijský oheň, púť pochodne do Paríža sa oficiálne začala

16.4.2024 (SITA.sk) - V antickej Olympii v Grécku sa v utorok predpoludním rozhorel oheň pre tohtoročné olympijské hry.

Oficiálne sa tak začala púť pochodne, ktorá v Paríži vyvrcholí 26. júla pri oficiálnom otvorení 33. novodobých olympijských hier. V stredu Francúzi oslávia rovných 100 dní do začiatku OH.

Začala púť s pochodňou


Oheň počas slávnostného ceremoniálu zapálila herečka v úlohe starogréckej kňažnej. Tradičný symbol hier mala vzkriesiť starodávnou metódou - pomocou zrkadla a slnečných lúčov. Zamračené počasie to však neumožnilo, organizátori slávnosti tak použili „záložný plameň", ktorý na rovnako mieste zapálili v pondelok počas nácviku.

Prvým členom štafety s pochodňou bol úradujúci olympijský šampión vo veslovaní Stefanos Douskos, po ktorom oheň prevzala niekdajšia francúzska plavkyňa Laure Manadouová, v Aténach 2004 trojnásobná olympijská medailistka. Najbližšie dni absolvuje olympijský oheň púť Gréckom a v Aténach si ho slávnostne prevezmú zástupcovia organizačného výboru OH na Panatenajskom štadióne.

Po odovzdávke plameň strávi noc na francúzskom veľvyslanectve v Aténach a nasledujúci deň sa nalodí na loď smerujúcu do francúzskeho Marseille, kam dorazí 8. mája. Súčasťou jedného z úvodných úsekov štafety na francúzskom území bude aj mladá slovenská atlétka a triatlonistka Loriana Popovičová. Osemnásťročnú Košičanku vybrali predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.

Zapojí sa 10-tisíc nosičov


Štafeta s olympijskou pochodňou strávi putovaním po Francúzsku dva mesiace. Navštívi miestne komunity a pred začiatkom olympijských hier sa postará o vzrušujúce momenty.

Olympijský oheň navštívi miesta ako Lascaux, kde našli slávne jaskynné maľby, ďalej stredovekú pevnosť Carcassonne, palác vo Versailles či zámky v údolí Loiry. Olympijský oheň osvetlí aj veľké architektonické diela, ako sú kostoly a opátstva, vrátane ikonického Mont Saint-Michel v Normandii.

Do štafety sa zapojí 10-tisíc nosičov pochodne. Oheň navštívi viac ako 400 miest v 65 lokalitách vrátane zámorských regiónov Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinik, Francúzska Polynézia a Réunion.


Štafeta s olympijskou pochodňou, moderný vynález inšpirovaný starovekými gréckymi tradíciami, ohlasuje začiatok olympijských hier a počas svojej cesty vysiela posolstvo mieru a priateľstva. Prvýkrát bola použitá na hrách v roku 1936 v Berlíne.Zobraziť fotogalériu k článku:
Oficiálne zapálenie olympijskej pochodne v antickej Olympii (fotografie)

Viac k témam: OH 2024 v Paríži, Olympijská pochodeň
Zdroj: SITA.sk - V antickej Olympii sa rozhorel olympijský oheň, púť pochodne do Paríža sa oficiálne začala © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.