Utorok, 7. máj 2024
Oblačno  14 °C
Mimoriadne správy

Trojskokan Tomáš Veszelka dosiahol na majstrovstvách Európy životný úspech, bol v užšom finále

Webnoviny  12. august 2018  261

BERLÍN 12. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský reprezentant Tomáš Veszelka obsadil na 24. majstrovstvách Európy v atletike v Berlíne vo finále výborné 8. miesto výkonom 16,48 m a získal pre slovenskú výpravu ďalší bod do hodnotenia krajín. Celkovo ich získala 12.

Trojskokan banskobystrickej Dukly postúpil do užšieho 8-členného finále ako posledný výkonom 16,48 m z prvej série. Po nej bol zverenec Radoslava Dubovského štvrtý, no v ďalších dvoch pokusoch sa nezlepšil (prešľap a 16,29 m) a klesal v poradí až na ôsmu priečku.

Atakoval osobný rekord

Až posledný pokus prvej časti súťaže v podaní Španiela Ruíza (16,44) rozhodol, že na nej definitívne ostane. Bolo to však tesné, lebo Fín Lipsanen na 9. mieste zaostal za Veszelkom len o 2 cm.

Odporúčame:
Sahajda nedokončil maratón v Berlíne, podľa jeho slov ho totálne prestalo poslúchať telo

V ďalších troch pokusoch sa už odchovanec atletiky v Lučenci a trénera Daniela Pauka už nezlepšil, ale v poslednom šiestom s drobným prešľapom atakoval svoj osobný rekord 16,63 m a možno aj prvú šestku.

Pre Veszelku je miesto v elitnej európskej osmičke životný úspech, postúpil do nej hneď vo svojom prvom seniorskom finále. Na ME do 23 rokov už bol štvrtý (2017) a piaty (2015).

Tretí Slovák vo finále

Berlínsky šampionát (kvalifikácia aj finále) boli jeho prvé preteky od 2. júna, keď v 2. kole slovenskej ligy na banskobystrických Štiavničkách utrpel parciálnu ruptúru priameho brušného svalu s rozmermi 3,6 cm x 1,4 cm a celkovo len šieste v tomto roku...

Dvadsaťtriročný Veszelka bol po Petrovi Nemšovskom (1966 - 10.) a Dmitrijovi Vaľukevičovi (2010 - 7.) len tretí Slovák vo finále trojskoku na ME. Trnavský rodák Milan Mikuláš v roku 1994 už štartoval vo farbách Česka a v roku 1986, keď reprezentoval vtedajšie Československo a bol člen RH Praha, sa do finále nekvalifikoval.

Majstrovstvá Európy v atletike

MUŽI
trojskok: 1. Évora (Portug.) 17,10, 2. Copello (Azerb.) 16,93, 3. Tsiámis (Gréc.) 16,78, 4. Babajev (Azerb.) 16,76, 5. Torrijos (Šp.) 16,74, 6. Douglas (V. Brit.) 16,71,... . Tomáš Veszelka (SR) 16,48

Viac k témam: majstrovstvá Európy v atletike, ME v atletike, Tomáš Veszelka
Zdroj: Webnoviny.sk - Trojskokan Tomáš Veszelka dosiahol na majstrovstvách Európy životný úspech, bol v užšom finále © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.