Štvrtok, 4. marec 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Trinásťročný šachista používal pri online zápase elektronický doping, po diskvalifikácii mu hrozí i dištanc

 Webnoviny  11. apríl 2020  104
Trinásťročný šachista používal pri online zápase elektronický doping, po diskvalifikácii mu hrozí i dištanc

11.4.2020 (Webnoviny.sk) - Počas nedávneho medzištátneho stretnutia medzi poľskými a rumunskými juniorskými šachistami, ktorý sa konal online, došlo k netradičnému prehrešku. Hráč balkánskeho družstva, iba 13-ročný Robert Creanga, použil tzv. elektronický doping.

Platforma chess.com, prostredníctvom ktorej sa duel odohrával, vďaka špeciálne zhotovenému algoritmu odhalila, že mladý Rumun urobil v priemere viac ako 99 percent najlepších možných ťahov.

Creanga pravdepodobne pri hre využíval simultánne rozohranú partiu proti počítaču, vďaka čomu mohol v dueli s poľskými protivníkmi využívať najlepšie možné ťahy. Rozhodcovia po tomto zistení okamžite vyvodili dôsledky.

Trinásťročný Rumun bol diskvalifikovaný a jeho výsledky anulovali. Okrem toho mu pozastavili činnosť a čelí disciplinárnemu konaniu, ktoré by mohlo vyústiť do 2-ročného dištancu.

Viac k témam: diskvalifikácia, doping, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Trinásťročný šachista používal pri online zápase elektronický doping, po diskvalifikácii mu hrozí i dištanc © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.