Sobota, 4. máj 2024

Tóth jasne triumfoval na Dudinskej päťdesiatke, výkonom roka splnil limit na majstrovstvá Európy

Webnoviny  24. marec 2018  275

DUDINCE 24. marca (WebNoviny.sk) - Víťazom 37. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa stal olympijský šampión z Ria de Janeiro Matej Tóth vo svetovom výkone roka 3:42:49 h.

Tento čas je zatiaľ neoficiálny. Tridsaťpäťročný nitriansky rodák Tóth sa do histórie podujatia zapísal po Poliakovi Rafalovi Augustynovi ako druhý trojnásobný víťaz, predtým triumfoval v rokoch 2011 a 2015. Druhá a tretia priečka v sobotu v Dudinciach patrili Fínom v poradí Veli-Matti Partanen (3:44:43) a Jarkko Kinnunen (3:54:26).

Pre Mateja Tótha bola aktuálne skončená Dudinská päťdesiatka prvý chodecký maratón od zisku zlata na OH v Riu v auguste 2016. Od úvodných metrov kráčal vpredu najskôr s Fínom Velim-Mattim Partanenom, ale približne od 10 km bol na čele už osamotený slovenský reprezentant. Tóth získal prémiu 1000 eur a vybojoval si štvrtý titul majstra Slovenska na tejto trati. Chodec banskobystrickej Dukly splnil aj limit na augustové majstrovstvá Európy v Berlíne (4:08:00 h). To platí aj o ďalšom slovenskom reprezentantovi Dušanovi Majdánovi, ktorý skončil siedmy (4:01:15).

V ženskej súťaži zvíťazila Slovenka Mária Katerinka Czaková (4:14:25 h). Tento výkon znamená takmer polhodinové zlepšenie slovenského rekordu Henriety Rusnákovej (4:44:09) z roku 2003. Zároveň ide o šieste miesto v historických tabuľkách.

Dudinská päťdesiatka

1. Matej Tóth (SR) 3:42:46 h, 2. Veli-Matti Partanen 3:44:43, 3. Jarkko Kinnunen (obaja Fín.) 3:54:26, 4. José Montana (Kol.) 3:55:48, 5. Arnis Rumbenjeks (Lot.) 4:00:06, 6. Tadas Šuškevičius (Litva) 4:00:40, 7. Dušan Majdán (SR) 4:01:15

Viac k témam: chôdza, Dudinská päťdesiatka, Matej Tóth
Zdroj: Webnoviny.sk - Tóth jasne triumfoval na Dudinskej päťdesiatke, výkonom roka splnil limit na majstrovstvá Európy © SITA Všetky práva vyhradené.