Pondelok, 27. september 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Svitko prišiel do cieľa prvej etapy Rely Dakar 2021 na 14. mieste, lídrom motocyklistov je Price

 Webnoviny   3. január 2020  85
Svitko prišiel do cieľa prvej etapy Rely Dakar 2021 na 14. mieste, lídrom motocyklistov je Price

3.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štefan Svitko skončil štrnásty v prvej etape Rely Dakar 2021. Úvodná etapa tradičných pretekov, ktoré sa tento rok konajú iba na území Saudskej Arábie, viedla z Džiddy do mesta Biša a meraný úsek mal dĺžku 277 km.

Skúsený slovenský motocyklista jazdiaci na stroji KTM zaostal o 9:39 min za víťazom etapy Austrálčanom Tobym Priceom. V celkovom poradí Svitko poskočil z 21. na 15. miesto, jeho odstup za lídrom Priceom je 10:39 min.

Tridsaťtriročný Austrálčan je na svojom trinástom Dakare, v rokoch 2016 a 2019 to dotiahol až k celkovému triumfu v kategórii motocyklov.

Víťaz prológu Brabec sa prepadol


"Máme za sebou len prvý deň a ani ja som sa nevyhol problémom s navigáciou. Približne 7 km pred cieľom som sa dostal mimo trate a chvíľu mi trvalo, kým som sa zaradil naspäť. Celkovo to budú zrejme vyrovnané preteky s častými zmenami v celkovom poradí. Preto treba zachovať pokoj a koncentrovať sa na robotu," uviedol Toby Price na webe dakar.com.

Druhé miesto si v úvodnej časovej skúške Dakaru 2021 vybojoval Argentínčan Kevin Benavides a tretí bol v cieli Rakúšan Matthias Walkner. Za víťazným Priceom zaostali o 31 a 32 sekúnd.

V nedeľu sa nedarilo víťazovi úvodného prológu. Američan Ricky Brabec preťal cieľovú čiaru s mankom 18:32 min na Pricea.

Podľa oficiálneho webu pretekov časovú stratu nabral hneď na začiatku meraného úseku. Brabec skončil na 24. mieste a celkovo mu patrí rovnako 24. priečka.

Sainz vyhral prvú etapu automobilov


Ďalší dvaja slovenskí účastníci súťaže motocyklov na tradičnom púštnom dobrodružstve sa umiestnili až v druhej päťdesiatke výsledkovej listiny.

Martin Benko bol päťdesiaty druhý s mankom 1:21:46 h a Erika Vlčáka klasifikovali na 70. mieste (2:18:23). Rovnaké miesta im patria aj v celkovom poradí. V súťaži pokračuje 80 motocyklistov.

V súťaži automobilov vyhral prvú etapu Španiel Carlos Sainz pred Francúzom Stéphanem Peterhanselom a Čechom Martinom Prokopom.

Jediný slovenský zástupca v tejto kategórii Marek Sýkora, ktorý je navigátor Čecha Miroslava Zapletala, skončil na 20. mieste. Celkovo im patrí 21. priečka so stratou 23:25 min za lídrom Sainzom.

Viac k témam: Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk - Svitko prišiel do cieľa prvej etapy Rely Dakar 2021 na 14. mieste, lídrom motocyklistov je Price © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.