Sobota, 25. máj 2024
Mimoriadne správy

Svetový rekordér na stovke Issam Assinga mal pozitívny test na doping, osemnásťročnému šprintérovi pozastavili činnosť

 Webnoviny  12. august 2023  178  
Svetový rekordér na stovke Issam Assinga mal pozitívny test na doping, osemnásťročnému šprintérovi pozastavili činnosť

12.8.2023 (SITA.sk) - Jednotka pre integritu atletiky (AIU) dočasne zastavila činnosť šprintérovi Issamovi Assingovi zo Surinamu pre pozitívny dopingový test na zakázanú látku GW1516.

Osemnásťročný rodák z americkej Atlanty nemôže nikde súťažiť, kým AIU nepreskúma jeho prípad.

Zdolal úradujúceho šampióna


Assinga len pred dvomi týždňami zlepšil svetový rekord pretekára do 20 rokov na mužskej stovke s časom 9,89 s, stalo sa tak na kontinentálnom šampionáte v Brazílii. Je to zároveň nový juhoamerický seniorský rekord na stovke mužov.

Issam Assinga v apríli tohto roka zdolal v priamom súboji na stovke aj úradujúceho majstra sveta na dvojstovke Američana Noaha Lylesa, na podujatí v texaskom Lubbocku dosiahol s podporou vetra čas 9,83 s.

V šprinte na 200 m sa Assinga dostal pod 20 sekúnd, keď zabehol čas 19,97 s.

Liek môže spôsobiť rakovinu


GW1516 je experimentálny liek, ktorý môže zmeniť metabolizmus v tele a je považovaný za príliš nebezpečný na použitie u ľudí.

Pôvodne mal pomáhať k rýchlejšiemu spaľovaniu tuku a zlepšeniu výdrže, no pri klinických testoch sa zistilo, že môže spôsobiť rakovinu.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) už v roku 2013 varovala, že vrcholoví športovci by ho nemali užívať.

Viac k témam: Doping
Zdroj: SITA.sk - Svetový rekordér na stovke Issam Assinga mal pozitívny test na doping, osemnásťročnému šprintérovi pozastavili činnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.