Utorok, 28. máj 2024
Malá oblačnosť  14,2 °C
Mimoriadne správy

Športový svet smúti, vo veku 54 rokov zomrel legendárny zápasník sumo

 Webnoviny  11. apríl 2024  109  
Športový svet smúti, vo veku 54 rokov zomrel legendárny zápasník sumo

11.4.2024 (SITA.sk) - Fanúšikovia japonského bojového umenia sumo smútia, vo veku 54 rokov totiž odišla na večnosť legenda tohto športu Akebono Taro. Rodák z Havajských ostrovov bol prvým zápasníkom narodeným v zahraničí, ktorý dosiahol úroveň jokozuna, čiže veľkého japonského šampióna.

Informáciu o úmrtí potvrdila jeho manželka Christine mailom, ktorý zaslala redakcii AP s tým, že jej manžel zomrel ešte v priebehu minulého týždňa.

Posledné dni strávil v nemocnici


„So smútkom oznamujeme, že Akebono Taro zomrel na zlyhanie srdca začiatkom apríla. Počas posledných dní života dostával starostlivosť v nemocnici v Tokiu. Musela som sa starať o osobné záležitosti, ktoré bolo potrebné urobiť pred verejným oznámením smrti môjho manžela," uvádza sa v správe vdovy. Slávny Akebono mal s manželkou Christine troch potomkov - dcéru a dvoch synov.

Akebono vyrastal na úpätí hory Koolau v blízkosti Honululu. Pred vstupom do sveta sumo využíval civilné meno Chad George Ha'aheo Rowan. V osemdesiatych rokoch sa presťahoval do Japonska, kde sa začal venovať sumu. V roku 1993 sa stal po prvý raz víťazom veľkého šampionátu.

Na vrchole kariéry ho považovali za jednu z najvýraznejších postáv tohto tradičného japonského športu. Vážil 221 kilogramov a meral 203 centimetrov. Akebono bol 11-násobným víťazom veľkého turnaja a v roku 2001 odišiel do športového dôchodku.

Velikán vo svete sumo


Úprimnú sústrasť pozostalej rodine vyjadril aj veľvyslanec Spojených štátov amerických v Japonsku Rahm Emanuel.

„Bol som hlboko zarmútený, keď som sa dozvedel o smrti Akebona, velikána vo svete sumo, hrdého Havajčana a muža, ktorý bol stelesnením mostu medzi Spojenými štátmi a Japonskom," napísal v príspevku na platforme X.

Viac k témam: Úmrtie, Zlyhanie srdca
Zdroj: SITA.sk - Športový svet smúti, vo veku 54 rokov zomrel legendárny zápasník sumo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.