Štvrtok, 9. júl 2020
Slnečno  20,3 °C
Mimoriadne správy

Športové organizácie budú môcť počas krízovej situácie hlasovať elektronicky, vláda schválila návrh zákona

 Webnoviny  27. máj 2020  31
Športové organizácie budú môcť počas krízovej situácie hlasovať elektronicky, vláda schválila návrh zákona

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Kolektívne orgány športových organizácií budú môcť v čase krízovej situácie hlasovať v listinnej či elektronickej podobe, aj keď im to nevyplýva zo stanov.

Je to jedna zo zmien, ktorú zavádza návrh zákona z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ten na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda. Odobrila tiež v tejto súvislosti skrátené legislatívne konanie.

Možnosť elektronického hlasovania


Právna úprava, ktorú preložilo ministerstvo, sa zameriava v súvislosti s mimoriadnou situáciou na možnosť hlasovania v listinnej či elektronickej podobe kolektívnych orgánov športových organizácií.

Uvedené orgány môžu zasadnúť aj pomocou videokonferencie či iných prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Úprava im to umožní aj vtedy, keď to nebude vyplývať z ich vnútorných stanov či predpisov.

Prerokovanie výročnej správy


Úprava zároveň rieši aj zmenu povinností pri prerokúvaní účtovnej závierky a výročnej správy športových organizácií. Tie môžu uložiť a zverejniť bez prerokovania najvyšším orgánom športovej organizácie.

„Najvyšší orgán športovej organizácie prerokuje výročnú správu do uplynutia posledného dňa tretieho kalendárneho mesiaca po skončení krízovej situácie,“ uvádza sa v materiáli predloženom na vládu.

Ministerstvo poskytne športovcom príspevok


Ministerstvo v materiáli rieši aj financie na jednotlivé roky. Pri rátaní sumy príspevku uznanému športu na rok 2021 sa podľa neho použijú vypočítané podiely uznaných športov na rok 2020. V prípade uznaného športu, v ktorom sa súťaží vo viacerých odvetviach či kategóriach, sa pri výpočte na rok 2023 použije podiel pri výpočte uznaného športu na rok 2022.

„Ministerstvo školstva poskytne v roku 2021 príspevok športovcom podľa zoznamu športovcov top tímu v roku 2020 vo výške príspevku poskytnutého príslušnému športovcovi v roku 2020, ak športovec bude športovým reprezentantom aj v roku 2021,“ priblížilo vo svojom materiáli.

Pomoc pre kluby a trénerov


Štátny tajomník rezortu školstva Ivan Husár na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR povedal, že predmetná novela zákona pojednáva o technických veciach, ktoré sužujú športové zväzy.

„Pomôže mládežníckym trénerom a klubom sanovať straty, ktoré v dôsledku koronakrízy majú," uviedol Husár. Dodal, že novela zákona bude predložená do Národnej rady SR v rámci schôdze, ktorá sa začína v stredu 3. júna.

Viac k témam: elektronické hlasovanie, finančný príspevok, návrh zákona, videohovory, výročná správa
Zdroj: Webnoviny.sk - Športové organizácie budú môcť počas krízovej situácie hlasovať elektronicky, vláda schválila návrh zákona © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.