Utorok, 25. február 2020
Väčšinou jasno  4,7 °C
Mimoriadne správy

Slovenskí parastrelci si z MS v Sydney priniesli tri medaily, začína im príprava na paralympiádiu v Tokiu

 Webnoviny  31. október 2019  77
Slovenskí parastrelci si z MS v Sydney priniesli tri medaily, začína im príprava na paralympiádiu v Tokiu

31.10.2019 (Webnoviny.sk) - Dovedna tri medaily si priniesli slovenskí športovci z majstrovstiev sveta v športovej parastreľbe. V austrálskom Sydney získala Veronika individuálne zlato v disciplíne vzduchová puška v stoji, spolu s Radoslavom Malenovským brali striebro v tímovej súťaži tiež vo vzduchovej puške v stoji.

"Celkovo vládne po šampionáte spokojnosť, je tam však menšie sklamanie, že si Radoslav Morvay ani Štefan Varga stále nevybojovali miestenku na PH 2020 do Tokia. V hodnotení krajín sme skončili na ôsmom mieste, čo nie je zlé. My sme na šampionáte boli piati, boli tam však aj krajiny s tridsiatimi strelcami. Tým sa v tomto hodnotení ťažko konkuruje," vysvetlil pre agentúru SITA reprezentačný kouč Milan Goleňa, ktorý je aj osobným koučom Veroniky Vadovičovej.

Väčšie očakávania pred šampionátom


Tá bola po MS spokojná. "Šampionát ma trochu nakopol. Výsledky neboli také, ako všetci očakávali, ale podujatie splnilo účel. Teraz sa idem s veľkou chuťou pripravovať do Tokia," povedala pre SITA päťnásobná paralympijská medailistka (3-1-1).

Radoslav Malenovský hovoril iba o čiastočnej spokojnosti. "Šiel som tam s trochu väčšími očakávania, pretože na tréningoch som mal veľmi dobré výsledky. Priniesol som si domov jednu medailu, ale mohlo to byť lepšie," poznamenal.

Obaja si miestenku na paralympijské hry do Tokia vybojovali až pred rokom na MS v Kórejskej republike, takisto aj Kristína Funková.

V roku 2019 tak mohli pristúpiť k výmene výstroja - Malenovský aj Vadovičová vymenili pušky, vozíky aj strelecké vesty. Postupne si na ne zvykali a v Sydney mali šancu otestovať si všetko v súťaži. Pred Tokiom je však možné, že Veronika Vadovičová sa vráti k pôvodnej malokalibrovke.

Prípravy športovcov na paralympiádu


Úspešná strelkyňa sa na PH 2020 bude pripravovať rovnako ako na paralympiádu v Riu de Janeiro 2016. "Máme to nacvičené a overené a pôjdeme podľa toho," prezradila pre SITA.

Slovenskí športovci majú veľmi málo informácií o strelnici v Japonsku. "Počula som, že pôjde o podobné podmienky ako v Londýne. Verím, že to tak nebude a bude sa strieľať na klasickej betónovej strelnici," ozrejmila.

Kým Vadovičová sa chce pripravovať prioritne doma, Radoslav Malenovský by rád absolvoval sústredenia na rôznych miestach v zahraničí, aby si okrem iného natrénoval flexibilitu na rôzne podmienky.

"Príprava na Tokio bude intenzívna, ale veľmi sa na ňu teším. Máme predstavu, ako to bude vyzerať, ale pôjdem do toho s rešpektom, aby som 'nevyhorel'. Máme za sebou výmenu výstroja, muselo k tomu prísť a nebola lepšia príležitosť ako v tomto roku," vysvetlil čoskoro 33-ročný skalický rodák, ktorého maximom na PH je štvrtá priečka z Ria.

Viac k témam: LPH Letné paralympijské hry 2020 v Tokiu, Majstrovstvá sveta (MS) v para športovej streľbe
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí parastrelci si z MS v Sydney priniesli tri medaily, začína im príprava na paralympiádiu v Tokiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.