Pondelok, 3. október 2022
Mimoriadne správy

Skutočná zlatá medaila je medailou solidarity, pápež František vzdal hold paralympionikom a utečencom

 Webnoviny   2. február 2022  60
Skutočná zlatá medaila je medailou solidarity, pápež František vzdal hold paralympionikom a utečencom

2.2.2022 (Webnoviny.sk) - Pápež František na svojej stredajšej generálnej audiencii vzdal hold paralympionikom aj športovcov z tímu utečencov pred ZOH 2022 v čínskom Pekingu. Hlava katolíckej cirkvi tiež prezentovala verejnú výzvu, aby šport "urobil svet viac bratským".

Pápež v stredu hostil pravidelnú audienciu, na ktorej tiež uviedol, že šport môže vytvoriť "mosty priateľstva a solidarity" a že "skutočná zlatá medaila" je medailou solidarity medzi ľuďmi rôznych národov, kultúr a vierovyznaní.

Príbehy utečencov sa pápeža dotkli


"Spoločne získame najdôležitejšiu medailu, ak príklad športovcov so zdravotným znevýhodnením pomôže každému prekonať predsudky či strach a urobí našu komunitu ústretovejšou a inkluzívnejšou,“ povedal pontifik a a špeciálne pozdravil športovcov z tímu utečencov, ich príbehy sa ho mimoriadne dotkli.

"Nech ich svedectvo pomôže povzbudiť občianske spoločnosti, aby sa s čoraz väčšou dôverou otvorili všetkým a nenechali nikoho v úzadí,“ pokračoval František, veľký futbalový fanúšik.

Výber Vatikánu hral proti Rómom


Pápež dlhodobo káže o potrebe integrácie migrantov do spoločnosti a o prínose športu pre mladých ľudí. Inšpirovaný prioritami pápeža, Vatikán vytvoril viacero športových tímov a ich súčasťou boli aj migranti či osoby so zdravotným znevýhodnením.

Zatiaľ naposledy to bol v novembri 2021 charitatívny futbalový duel výberu Vatikánu zloženého z členov vatikánskej Švajčiarskej gardy, zamestnancov Vatikánu a ich rodinných príslušníkov proti tímu Svetovej federácie Rómov pochádzajúcich z Chorvátska.

Viac k témam: Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk - Skutočná zlatá medaila je medailou solidarity, pápež František vzdal hold paralympionikom a utečencom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.