Utorok, 9. marec 2021
Malá oblačnosť  -3,9 °C
Mimoriadne správy

Šéf Bory už Saganovi neverí, šance na zisk zeleného dresu sú nulové

 Webnoviny  12. september 2020  96
Šéf Bory už Saganovi neverí, šance na zisk zeleného dresu sú nulové

12.9.2020 (Webnoviny.sk) - Ak si v tíme Bora-Hansgrohe mysleli, že horšia galiba ako trest pre Petra Sagana za nebezpečný špurt sa im na Tour de France už nestane, mýlili sa. V trinástej etape s cieľom pod vyhasnutým vulkánom Puy Mary v Centrálnom masíve museli stráviť ďalší trpký moment. K víťazstvu boli zatiaľ najbližšie z celej Tour, ale svoje čakanie na etapový triumf opäť iba predĺžili.

Súper bol lepší


V samom závere mali vpredu najprv jedného pretekára v úniku, neskôr dvoch v trojčlennej skupinke, aj tak sa z víťazstva netešili. Nemci Max Schachmann a Lennard Kämna sa museli skloniť pred vrchárskymi kvalitami Kolumbijčana Daniela Felipeho Martíneza z tímu Educations First Pro Cycling.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp


Približne 500 m pred koncom náročného stúpania ušiel Schachmannovi a v poslednej zákrute pred cieľom nechal za sebou aj odolného Kämnu."Neurobili sme nič zle, z našej strany žiadna taktická chyba. Napriek tomu sa netešíme z víťazstva. Je to len preto, že jeden súper bol lepší. To všetci športovo uznávame," uviedol šéf tímu Bora-Hansgrohe Ralph Denk v hodnotení 13. etapy Tour de France. V pravidelnom podcaste na webe https://soundcloud.com/bora-hansgrohe-tour-2020 sa vrátil aj k stredajšiemu incidentu, po ktorom Peter Sagan prišiel nielen o druhé miesto v 11. etape, ale aj o všetky body, ktoré v nej vybojoval.

Trest je oprávnený


"Nemáme problém akceptovať tento trest, je oprávnený. Sagan šiel v posledných 200 m plecom proti Van Aertovi a to nie je prípustné. Aspoň tak nám to vysvetlil traťový komisár. Zasadla súťažná komisia, ktorá rozhodla o treste. Uzniesla sa, že to bol nebezpečný manéver od Petra," povedal Denk k často omieľanej téme posledných dní na TdF.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tour de France 2020 – 13. etapa (fotografie)

Po tomto rozhodnutí zostal Sagan v súťaži o zelený dres o 68 bodov za Samom Bennettom. V ďalšej etape stiahol náskok írskeho súpera iba o 2 body a v tej ďalšej nebodoval na šprintérskej prémii ani jeden z nich. Takže Bennett má pred záverečnými ôsmimi etapami stále k dobru luxusný náskok.

Tour de France 2020: Poradie – zelený dres (bodovacia súťaž - Peter Sagan)


"Tour de France je ešte dlhá, ale Ben vyzerá dobre. Ak by mal Peter opäť prevziať zelený dres, Bennett by musel odstúpiť alebo neprísť do cieľa etapy v časovom limite v niektorej z kopcovitých etáp. Osobne si však myslím, že šance sú nulové, aby Peter doviezol zelený dres do Paríža," skonštatoval Denk.

Cieľom je etapové víťazstvo


Po Saganovom potrestaní a vycúvaní Emanuela Buchmanna z boja o pódium v celkovom poradí (aktuálne je 27. s mankom 45:12 min na lídra Primoža Rogliča) zostáva tímu Bora-Hansgrohe sústrediť sa na tretí z proklamovaných cieľov - etapové víťazstvo. Podľa Denka piatkovú tesnú prehru Kämnu a Schachmanna na Puy Mary treba vytesniť z hlavy a sústrediť sa na ďalšie etapy.

Sobotňajších 194 km z Clermont Ferrand do Lyonu láka svojim klasikárskym profilom aj Petra Sagana. Na trase bude síce až päť kategorizovaných stúpaní, ale ani jedno prvej, resp. špeciálnej HC kategórie. "Etapa je stavaná na Schachmanna, ale viem si predstaviť, že ak sa Sagan udrží vpredu v stúpaní druhej kategórie, ktoré nasleduje hneď po šprintérskej prémii, môže sa v závere v Lyone stať účastníkom záverečného šprintu o víťazstvo. A je predpoklad, že viacerí šprintéri v ňom nebudú," nádejá sa Denk.

Víťaz v cieli sobotňajšej etapy sa očakáva po 17.45 h.

Viac k témam: Tour de France 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf Bory už Saganovi neverí, šance na zisk zeleného dresu sú nulové © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.