Nedeľa, 25. júl 2021
Zamračené  17,2 °C
Mimoriadne správy

Putin nepôjde na olympiádu do Tokia, zrejme nepricestujú ani žiadni ruskí politici

 Webnoviny  Štvrtok, 16:58  31
Putin nepôjde na olympiádu do Tokia, zrejme nepricestujú ani žiadni ruskí politici

22.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Tokiu a ani vôbec nezavíta do japonskej metropoly počas trvania hier. Informoval o tom Kremeľ prostredníctvom Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 


"Nebude nás reprezentovať prezident a v tejto chvíli neviem, či tam vôbec niekto vycestuje z vedenia našej krajiny. Je to koronavírusová realita, v ktorej sa momentálne nachádzame. Žijeme vo výnimočnej dobe a toto je jej súčasť," komentoval Peskov na webe Championat.com.

Stovky ruských športovcov


Na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu sa predstaví 335 ruských športovcov v 33 športových odvetviach. Nebudú však oficiálne fungovať pod ruskou vlajkou a po prípadných víťazstvách si nebudú môcť vypočuť štátnu hymnu.

Namiesto nej bude v Tokiu znieť časť Klavírneho koncertu č. 1 od legendárneho skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského a za menami ruských športovcov sa objaví skratka Ruského olympijského výboru (ROC).

Manipulovanie dát


Už od konca minulého roka je známe, že Rusi nemôžu štartovať na OH 2020 a ZOH 2022 pod názvom svojej krajiny, vlajkou a nesmú počúvať ani svoju hymnu.

Dôvodom trestu je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Rusi celkovo v Tokiu neobsadia iba sedem športov. Sú nimi basketbal, bejzbal/softbal, golf, surfing, skejtbording, futbal a pozemný hokej.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin nepôjde na olympiádu do Tokia, zrejme nepricestujú ani žiadni ruskí politici © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.