Nedeľa, 25. júl 2021
Oblačno  23,7 °C
Mimoriadne správy

Preloženie olympiády v Tokiu o jeden rok zvýšilo náklady na jej organizáciu takmer o štvrtinu

 Webnoviny  22. december 2020  99
Preloženie olympiády v Tokiu o jeden rok zvýšilo náklady na jej organizáciu takmer o štvrtinu

22.12.2020 (Webnoviny.sk) - Odklad olympijských hier v japonskom Tokiu z leta 2020 o jeden rok priniesol organizátorom zvýšené náklady o 22 percent v porovnaní s predchádzajúcimi plánmi.

Japonci rátali s výdavkami na úrovni 12,6 miliárd USD, táto suma však vzrástla o 2,8 miliardy USD na 15,4 miliardy. Náklady tak nebudú v prepočte 10,3 ale až 12,6 miliardy eur.

Najdrahšia olympiáda v histórii


Ako v utorok informovali japonskí organizátori, zvýšené náklady sú spojené s opätovnými rokovaniami o rôznych zmluvách či s väčším zabezpečením v boji proti ochoreniu COVID-19.

Audit japonskej vlády nekorešponduje s údajmi organizátorov a hovorí o nákladoch až 25 miliárd USD, teda takmer 20,5 miliardy eur.

V roku 2013, kedy Japonci uspeli v boji o pridelenie OH, pracovalo Tokio s predpokladaným rozpočtom 7,5 miliardy USD (6,13 miliardy eur).

Tohtoročná štúdia Oxfordskej univerzity odhalila, že OH v Tokiu budú najdrahšie v histórii.

Skepticizmus obyvateľov rastie


Iba približne 6,7 miliardy USD z uvedených výdavkov pokryjú súkromné zdroje, viac ako miliardou USD prispel aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Zvyšok je na pleciach japonskej vlády a teda daňových poplatníkov v krajine.

S pribúdajúcim časom a nezlepšujúcou sa situáciou spojenou s koronavírusom narastá skepticizmus obyvateľov Japonska, podľa ostatného prieskumu až 63 percent z nich je za ďalší odklad prípadne úplné zrušenie OH v Tokiu.

Organizačný výbor sa nechal počuť, že ďalší odklad už neprichádza do úvahy a OH budú zrušené, ak nebude možné ich konanie v lete 2021.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Preloženie olympiády v Tokiu o jeden rok zvýšilo náklady na jej organizáciu takmer o štvrtinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.